İsrail Cumhurbaşkanı Herzog’dan Gazze yorumu: Sorumlu olan, orada yaşayan bütün bir ulustur; şeytani rejime karşı darbe yapıp savaşabilirlerdi

T24 Dış Haberler

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog‘un dün yaptığı açıklamada, Hamas’ın geçen Cumartesi gerçekleştirdiği saldırıdan tüm Gazzelilerin sorumlu olduğunu söyledi.

The Huffington Post’un haberine göre; basın toplantısında konuşan Herzog, “Sorumlu olan orada yaşayan bütün bir ulustur. Sivillerin haberdar olmadığı, olaya dahil olmadığı söylemi doğru değil. Kesinlikle doğru değil. Ayaklanabilirlerdi. Bir darbeyle Gazze’yi ele geçiren o şeytani rejime karşı savaşabilirlerdi” dedi. 

Gazeteye göre bir muhabir Herzog’dan Gazzeliler Hamas’ı iktidardan uzaklaştırmadıkları için bunun onları meşru hedefler haline getirdiğini demek isteyip istemediğini açıklığa kavuşturmasını istediğinde İsrail Cumhurbaşkanı “Hayır, bunu söylemedim” dedi. Daha sonra ise “Lanet olası mutfağınızda bir füze varsa ve onu bana fırlatmak istiyorsanız, kendimi savunma hakkım var mı?” dedi. 

The Middle East Eye da Herzog’un konuşmasından olduğu belirtilen bir videoyu yayımladı. 

FT, haberi geri mi çekti?

The Guardian yazarı Owen Jones ise İsrail Cumhurbaşkanı Herzog’un bu sözlerinin yer aldığı The Financial Times (FT) haberinden bir ekran görüntüsü paylaştı. Ancak güncel FT haber bağlantısında Herzog’un bu ifadelerine yer verilmiyor. 

Ancak Jones’un paylaşımının altında Herzog’un yukarıdaki ifadelerinin, yer aldığı iddia edilen FT haberinden çıkarıldığı yorumları yapıldı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx