Almanya’da ‘Türk İnsan Kaçakçısı’ Sayısında Artış

Son iki yıldır Almanya’ya giden düzensiz göçmen sayısında artış yaşanıyor. Buna paralel olarak insan kaçakçısı sayısı da arttı. DW Türkçe’de yer alan habere göre yakalanan insan kaçakçıları arasında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olanlar ilk sırada. Alman vatandaşı olan insan kaçakçılarının sayısında da büyük artış mevcut.

“BELİRGİN BİR ARTIŞ VAR”

Muhalefetteki Sol Parti’nin Meclis Grup Başkanı Dietmar Bartsch’n bir soru önergesine yanıt veren Federal İçişleri Bakanlığı, son yıllarda insan kaçırdığı şüphesiyle yakalananların sayısında belirgin bir artış olduğunu belirtti.

Almanya Yazı İşleri Ağı’nın (RND) Bakanlığın soru önergesine verdiği yanıta dayandırdığı haberine göre, 2021 yılında ülkeye yabancı insan soktuğu şüphesiyle yakalanan insan kaçakçısı sayısı toplamda 2 bin 132 olarak kaydedilirken, bu sayı geçen yıl 2 bin 728’e yükseldi. Bu sene ise 31 Ağustos itibarı ile bu sayının bin 683 olduğu bildirildi.

TÜRK VATANDAŞI KAÇAKÇI SAYISINDA DA BELİRGİN ARTIŞ

Almanya Federal Polisi’nin yakaladığı ve kaçakçılık şüphesiyle gözaltına alınanlar arasında bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının sayısında da son yıllarda belirgin artış kaydedildi.

2021’de sadece 111 Türk insan kaçakçılığı yaptığı şüphesiyle yakalanırken, bu sayı 2022’de 285’e yükseldi. Bu yıl Ağustos ayı sonuna kadar ise insan kaçakçılığı yapan 140 Türk’ün yakalandığı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx