Türkiye’nin Girişimci Kadın Gücü Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Birliğin Kadın Girişimciler Kurulu (KGK) ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) işbirliğiyle düzenlenen

Türkiye’nin Girişimci Kadın Gücü Yarışması’nın ödülleri, düzenlenen törenle sahiplerine takdim edildi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB İkiz Kuleler’de “19 Kasım Dünya Kadın Girişimciler Günü” dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, aklın ve başarının cinsiyetinin olamayacağını söyledi.

Kadının güçlü olması halinde toplumun ve ülkenin de güçlü olacağını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, kadın ve genç girişimcilere tavsiyelerde bulundu.

Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin Girişimci Kadın Gücü Yarışması’nın ikincisini Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında gerçekleştirmenin gururunu yaşadıklarını ifade ederek, şöyle konuştu:

“Toplam 6 kategoride, 12 şirketimiz ödül aldı. 2021-2022 döneminde kadın istihdamını en çok artıran üç şirketimiz ödül almaya hak kazandı. Bu kategori, herhangi bir kısıtlama olmadan tüm şirketlerimize açıktı. Başvuran şirketlerimizin kadın istihdam oranı, bir önceki yıla göre yüzde 31 artış göstermiş. Ödül alacak şirketlerimizin ortalama kadın çalışan sayısı 315. Girişimci Kadın Gücü kategorimiz ise sadece kadın girişimcilerimizin başvurularına açıktı. Burada, en hızlı büyüyen, ihracatını en çok artıran, en çok dijitalleşen ve en çevre dostu olan kadın girişimcilerimiz, 2021-2022 dönemi performanslarına göre değerlendirildi. Başvuru yapan kadın girişimcilerimizin, Türkiye milli gelir büyümesine göre 1,5 kat hızlı büyüdüğü görüldü.”

Yarışmaya başvuran şirketlerin yüzde 78’inin 55 ülkeye ihracat yaptığı bilgisini veren Hisarcıklıoğlu, “İşte fırsat verilirse kadınların yapamayacağı hiçbir şey yok. Sizler, ‘Yapamazsınız’ diyeni dinlemediğiniz, lafa ‘Elinin hamuruyla’ diye başlayanlara itiraz ettiğiniz, azimle ve kararlılıkla yolunuza devam ettiğiniz için başarılısınız. Bu olağanüstü başarıyı gösteren kadın girişimcilerimizi yürekten kutluyorum.” dedi.

“ASIL HEDEFİMİZ, MESLEĞİN CİNSİYETİ OLMADIĞINI GÖSTERMEK”

TOBB KGK Başkanı Nurten Öztürk de kadın girişimcilerin, sadece iş dünyasına değil, aynı zamanda ülkenin ekonomik kalkınmasına da önemli katkılarda bulunduğunu bildirdi.

Güçlü, yenilikçi ve lider kadınların iş dünyasında daha fazla yer almasını istediklerini dile getiren Öztürk, “İş dünyasında kadın hakları ve cinsiyet eşitliği konusunda farkındalık yaratmak ve kadınların çalışma ortamlarını iyileştirerek iş yaşamında daha etkin rol alabilmelerini sağlayabilmek amacıyla düzenlediğimiz yarışmada asıl hedefimiz, mesleğin cinsiyeti olmadığını göstermek.” değerlendirmesinde bulundu.

Öztürk, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılının kutlandığını anımsatarak, şunları kaydetti:

“Bu kutlu yıl, kadınların toplumumuzun her alanında daha etkin, daha güçlü ve daha özgür bir şekilde yer almasının simgesidir. Kadın girişimcilerimiz, ülkemizin geleceğini şekillendirecek. Hep birlikte, kadın girişimcilerin gücünü ve potansiyelini daha da artırmak için çaba göstermeye devam edelim.”

TÖRENDE, TOBB, TOBB KGK VE TEPAV İŞBİRLİĞİYLE DÜZENLENEN

“Türkiye’nin Girişimci Kadın Gücü Yarışması”nın ödülleri de sahiplerine takdim edildi. Kadın istihdamını en çok artıran şirket ödülünü Gürmen Giyim Sanayi AŞ alırken en çevre dostu Burpol Polimer Plastik AŞ, en çok dijitalleşen Elman Otomasyon Sistemleri Ltd. Şti, en hızlı büyüyen Asya Entegre Atık Yönetimi Sanayi ve Ticaret AŞ, ihracatını en çok artıranlar ise Ak Celep Ltd. Şti. ile Umdasch Madosan Raf Sistemleri AŞ firmaları oldu.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx