Teknoloji devi Sony’nin kârında rekor düşüş!

Japon elektronik ve eğlence şirketi Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Sony’nin Nisan-Haziran kârının, film sektöründeki grevin gelirlere zarar vereceği endişelerinin artmasıyla bir önceki yıla göre %17 düştüğünü söyledi.

Tokyo merkezli Sony şirketinin mali ilk çeyrek kârı, bir yıl önceki 261 milyar yen seviyesinden 217 milyar yen (1,5 milyar dolar) seviyesine geriledi.

SONUÇLAR DÖVİZ KURUNDAN DESTEK ALDI

Üç aylık satışlar %33 artışla 2,96 trilyon yen (21 milyar dolar) olurken, bu dönemdeki satışlar oyun ve ağ hizmetleri, müzik sektörü, finansal hizmetler ve görüntüleme çözümlerinde artış gösterdi.

Sony, sonuçlarının olumlu döviz kurundan destek aldığını söyledi. Yen son zamanlarda düşüşe geçerek dolar karşısında yaklaşık 143 yenden işlem görüyor.

Sony’nin sinema segmentindeki gelirinin, Yazarlar Birliği (Writers Guild of America – WGA) ve Sinema Oyuncuları Birliği – Amerikan Televizyon ve Radyo Sanatçıları Federasyonu (Screen Actors Guild – American Federation of Television and Radio Artists – SAG-AFTRA) grevleri nedeniyle zarar görmesi bekleniyordu.

SONY’E GÖRE FİLMLERİN GÖSTERİM TARİHLERİ VE TV DİZİLERİNİN TESLİMATLARI ERTELENİYORDU

Sony, Haziran ayına kadar olan çeyrekte 3,3 milyon PlayStation 5 video oyun konsolunun sevkiyatını gerçekleştirdiğini açıkladı. Sony, Sony çevrimiçi oyun ağında 108 milyon kişinin aktif kullanıcı olduğunu ve bu sayının bir yıl öncesine göre 5 milyon arttığını tahmin ediyor.

Sony’nin son dönemde en çok kazanan müzik albümleri arasında SZA’nın “SOS” albümü, Miley Cyrus’un “Endless Summer Vacation” albümü ve Harry Styles’ın “Harry’s House” albümü yer aldı.

Sony, daha önce 840 milyar yen (5,8 dolar) olarak öngördüğü tüm yıl kâr tahminini 860 milyar yene (6 milyar dolar) yükseltti. Bu rakam bir önceki yıl kaydedilen 1 trilyon yenlik kârdan daha düşük.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx