Özgür Özel’den Kılıçdaroğlu’na ‘DEVA Partisi’ yorumu: Ümit duymam…

CHP Grup Başkanı ve Genel Başkan Adayı Özgür Özel, CHP Zonguldak İl Başkanlığı’nı ziyaret etti.

ANKA’nın haberine göre, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, DEVA Partili ilçe başkanlarıyla görüşmesini değerlendiren Özel, “Yani, önümüzdeki süreçte, benim Kurultay için, ortaya çıkan DEVA Partisi ziyaretinden elde edeceğim bir fayda, o sayede Kurultay’da işime yarayacak bir şey yok. Ümit duymam; duysam duysam utanç duyarım. Çünkü ben CHP’liyim. Ama burada görünen, partinin siyaset yapış biçimini terk etmeyip, aksine daha pervasızlaşıyor olmasıdır, bu noktadaki sorun” dedi.

Özel’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle oldu:

KYK’DA ASANSÖR DÜŞMESİ: Bugün güne, birbirinden kötü iki haberle başladık. Aydın’da Adnan Menderes Üniversitesi’nde KYK yurdunda bir asansörün önce düşmesi, hareketsiz kalması; öğrencilerin kendini kurtarmaya çalışması sırasında tekrar hareket etmesi sonucunda Zehra Ertaş isimli evladımızı kaybettik. Bu, bütün Türkiye’yi yasa boğdu. Maalesef, insanların nasıl öldüğüne bakarsanız, o ülkenin nasıl bir ülke olduğunu görürsünüz. Türkiye, kabul edilemez ölümler ülkesi. Türkiye, can kayıplarından sonra insanların belli meseleleri tartıştıkları; ama ondan sonra gündemden çok hızlı düştüğü, ateşin düştüğü yeri yaktığı, ölümlerden ders alınmayan bir ülke. Bir diğer ise Zonguldak’ın yüreğine düşmüş bir haberdir. Geçmişte Zonguldak il binamızın emekçisi Özgür Has kardeşimizin hayatını kaybettiğini öğrendik. Ben bütün Zonguldak örgütümüze başsağlığı diliyorum.

HAMAS BİR TERÖR ÖRGÜTÜDÜR: Tayyip Erdoğan tarafından Hamas’ın bir terör örgütü olarak kabul edilmemesini tamamen reddediyoruz. Türkiye açısından da son derece utanç verici bir yaklaşım olarak değerlendiriyoruz. Hamas bir terör örgütüdür. Filistin’de çatışmaların olmadığı, durmuş olduğu bir süreçte; bir gece yarısı sivillere yönelik saldırılar, bu süreci başlatmıştır. Hamas’ın bir terör örgütü olması ve sivilleri hedef almış olması, ardından İsrail’in başlattığı devlet terörüne asla mazeret olamaz. Ve İsrail’in devlet terörünü de Hamas terörünü de dünyanın neresinde olursa olsun, gerekçesi ne olursa olun tüm terör eylemlerini ve sivillerin canına kasteden her türlü eylemi kınıyoruz.

ECEVİT’İN YAPTIKLARINDAN CESARET ALIYORUZ: Ecevit’i örnek alıyoruz. Ecevit’in yaptıklarından cesaret alıyoruz. Haddimiz değil, kimse kendisini Ecevit’in yerine koymuyor, ancak Ecevit’in maden işçileri kurduğu ilişkiyi, emeğin örgütlenmesi için koyduğu iradeyi, bakanlığı sırasında işçi sınıfının kazanımlarını ve 1970’lerdeki sol rüzgârı doğru okuyan; Türkiye’ye etkisini, gençlik hareketlerine etsini, işçi sınıfına etkisini doğru okuyan, emek mücadelesine güç veren ve oradan güç alan bir siyaseti nasıl tarif ettiklerini kimsenin unutmaması gerekir. Ecevit ve arkadaşlarına; ‘Siz 15 yıldır İsmet Paşa ile berabersiniz, değişim sizinle mi olacak’ sorusunun cevabı, Ecevit’in genç ve dinamik kadrolarından güç alan, kadrolarına güç veren ve yeni bir söylemi inşa etme cesaretini gösteren tavrında da feyz alıyoruz, örnek alıyoruz, cesaret alıyoruz…

ÜMİT DUYMAM; DUYSAM DUYSAM UTANÇ DUYARIM: CHP gibi bir partinin genel başkanı, geçmişte ittifak yaptığımız bir partinin aktif görevdeki ilçe başkanları ile gece yarısında ve bilinmez bir adreste görüşmeye gidiyor. Ve siyasetin ortasına bomba gibi düşüyor. O görüşmeyi organize edenlerden, DEVA Partili isimlerden bir tanesine CHP’nin elinde olan bir belediyenin sözü veriliyor. Yani, önümüzdeki süreçte, benim Kurultay için, ortaya çıkan DEVA Partisi ziyaretinden elde edeceğim bir fayda, o sayede Kurultay’da işime yarayacak bir şey yok. Ümit duymam; duysam duysam utanç duyarım. Çünkü ben CHP’liyim. Ama burada görünen, partinin siyaset yapış biçimini terk etmeyip, aksine daha pervasızlaşıyor olmasıdır, bu noktadaki sorun. Bu parti böyle kötü yönetilmeye devam edilirse, biz daha çok ağlayacağız. Kurultay salonunda, bu partinin vicdanlı evlatlarına ‘elinizi vicdanınıza koyun’ diyeceğiz… Yeni, sosyal demokrat bir anlayış ile ortaya çıkacağız… CHP; mahcup ve mahkûm siyasetten, sokaktan korkan siyasetten, meydanları boş bırakan siyasetten; sokağı örgütleyen, meydanları dolduran, itiraz eden, ses yükselten bir siyasete önderlik etmek mecburiyetindedir.

CHP, BABA EVİ: (Kurultay’da kaybetmesi durumunda, yeni bir parti kurup kurmayacağının sorulması üzerine): Asla. Burası CHP, baba evi. Ben baba evinin dışına gidilmesini doğru bulmam. Ben burada baba evinin çorbasını kaynatanlarla oturuyorum. Bu baba evi hem hepimize hem bütün Türkiye’ye lazımdır” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx