İzmir’de 10 Ekim anması: ‘Barış mücadelesini büyütmeye kararlıyız’

İZMİR – İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, 10 Ekim Ankara Gar Katliamı’nda yaşamını yitirenleri andı. Alsancak Gar önünde bulunan 10 Ekim Anıtı önünde bir araya gelen çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, burada bir açıklama yaptı.

Anıt önüne yaşamını yitirenlerin fotoğrafları ile karanfiller bırakıldı. Üzerinde yaşamını yitirenlerin fotoğrafı bulunan ’10 Ekim’i unutmayacağız, unutturmayacağız’ yazılı pankart açıldı. Patlamanın yaşandığı 10.04’te ise saygı duruşunda bulunuldu.

‘KATLİAM GÖZ GÖRE GÖRE GELDİ’

Ardından grup adına KESK Dönem Sözcüsü Mustafa Güven, basın açıklamasını okudu. Güven, cumhuriyetin 100 yıllık tarihinin en büyük katliamı olan 10 Ekim Ankara Gar Katliamı’nın üzerinden 8 yıl geçtiğini söyledi. Katliamın göz göre göre geldiğini belirten Güven, “10 Ekim Ankara Gar Katliamı, Türkiye devletinin başkentinin ortasında, bütün güvenlik bürokrasinin gözleri önünde gerçekleşti. Katliamı gerçekleştiren canilerin istihbarat tarafından takip edildiği, canlı bomba ihbarının olduğu, katliam sorumlularının istihbarat görevlileri ile katliam öncesinde ve sonrasında görüştüğü, çok sayıda belge ile kanıtlandı. Katliamı gerçekleştiren IŞİD katilleri, patlama malzemeleri ile binlerce kilometre yolu adeta elini kolunu sallayarak, her hangi bir kontrole tabi olmadan geçti. Gelinen aşamada ortaya çıkan gerçekler bu katliamın önünün açıldığı göstermektedir” dedi.

‘KAMU GÖREVLİLERİ HAKKINDA TEK BİR İŞLEM YAPILMADI’

10 Ekim davası sürecine de değinen Güven, gerçeklerin açığa çıkarılmasının engellendiğini ifade etti. Güven, “Katliam sorumlusu olmasına karşın kimliği tespit edilemediği iddia edilen, fotoğraf ve videolarda apaçık görünen ve X-Y diye kodlanan kişiler hakkındaki dosyada 5 yıldır tek bir işlem yapılmamıştır. Katliamla bağlantılı oldukları tespit edilen ve açık kimlikleri bilinen IŞİD militanları hakkında bir işlem yapılmadığı gibi, bütün evraklar avukatlarca sunulmasına karşın savcılığın aldığı kısıtlılık kararıyla dosya gizlenmektedir. Katliamın planlayıcısı ihbar edildiği, katliamdan bir gün önce kimlik bilgileri tespit edildiği halde hakkında hiçbir işlem yapmayan kamu görevlileri ve yargılama boyunca delilleri gizleyerek, evrak göndermekten imtina ederek görevini yapmayan kamu görevlileri hakkında tek bir işlem yapılmamıştır. Kamu görevlilerinin sorumluluklarını ortaya seren mülkiye müfettişleri raporunun elde edilmesi için açılan ve kazanılan davaya rağmen bugün hala evraklar katılan avukatlarına verilmemiştir. 8 yıldır katliamın aydınlatılması, gerçek faillerin açığa çıkarılması için talep edilen esaslı bilgi ve belgelerin neredeyse tamamı, büyük bir engelleme gayretiyle reddedilmiştir” diye konuştu.

Son olarak emek, barış ve demokrasi mücadelesini sürdüreceklerini vurgulayan Güven, “Bizler IŞİD’e ve IŞİD zihniyetine, gericiliğe, laiklik karşıtı faaliyetlere, halklarımızın düşmanlaştırılmasına teslim olmadık, olmayacağız. Bir kez daha savaş rüzgârlarının estirildiği bu dönemde ülkemizde, bölgemizde ve dünyada bedeli ne olursa olsun barış politikasını savunacak, emek ve demokrasi mücadelesini yükselteceğiz. Yitirdiğimiz arkadaşlarımızın bizlere bıraktığı en değerli miras olan emek, barış, demokrasi mücadelesini hep beraber, kol kola, omuz omuza büyütmeye kararlıyız. Er ya da geç, sorumlular cezalandırılacak; emek kazanacak, demokrasi kazanacak, barış kazanacak” ifadelerini kullandı.

Anma etkinliğinin ardından mezarlık ziyareti yapıldı. (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx