İran ve Hamas arasında Katar’da kritik zirve! Gazze’deki son durumu ele aldılar

Orta Doğu’da tansiyon her geçen gün artarken, Katar’da dikkat çekici bir görüşme gerçekleşti. İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye İsrail’in saldırılarını sürdürdüğü Gazze’deki durumu değerlendirdi.

İRANLI BAKAN İLE BİR ARAYA GELDİLER

Kudüs Press gazetesinin haberine göre, Hamas’tan yapılan yazılı açıklamada, Hamas Siyasi Büro Başkanı Heniyye’nin, Katar’ın başkenti Doha’da ülkeyi ziyaret eden İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan ve beraberindeki heyetle bir araya geldiği kaydedildi.

İŞ BİRLİĞİNİN SÜRDÜRÜLMESİ KONUSUNDA MUTABAKAT

İsrail’in yoğun saldırılar düzenlediği abluka altındaki Gazze’deki gelişmelerin ele alındığı görüşmede, direnişin ve Filistin halkının hedeflerini tümüyle gerçekleştirebilmesi için iş birliğinin sürdürülmesi konusunda mutabakata varıldı. Heniyye, Aksa Tufanı’na yol açan “Batı Şeria’daki katliamlar, suikastlar ve yerleşim politikaları, Mescid-i Aksa’yı bölme ve Yahudileştirme girişimleri başta olmak üzere İsrail’in Kudüs ve Aksa’ya yönelik ihlallerini” ele aldı.

“YENİ BİR TARİH SAYFASI AÇILACAK”

İran heyetine, 16 yıldır devam eden abluka ve Filistinlilerin yaşadığı sıkıntılar hakkında bilgi veren Heniyye, “Bu savaştan sonra Filistin davası ve direniş düzeyinde hiçbir şekilde eskisi gibi olmayacak yeni bir tarih sayfası açılacağını” söyledi.

ARAP ÜLKELERİNİN SORUMLULUK ALMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ

Heniyye Gazze’de yaşananlarla ilgili uluslararası toplumun, İslam dünyası ve Arap ülkelerinin üzerine düşen sorumluluğu üstlenmesi gerektiğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx