Bir inşaat bitmeden ikinciyi aldı: ZOP aynı adreste… AKP’nin yakından tanıdığı isim

Berna Kılıç

Arnavutköy Belediyesi’nin 11 Eylül 2023 tarihinde, “Merkez Mahallesi Meydan ve Zeminaltı Otopark Yapım İşi” adı altında düzenlediği ihalenin sözleşmesi imzalandı. 12 ekimde imzalanan sözleşmeye göre ihaleyi 311 milyon 500 bin TL’ye Bahaş İnşaat San. ve Tic. A.Ş. aldı. Yaklaşık 15 bin metrekarelik bir alanı kapsayan ve içerisinde belediye sosyal tesislerinin bulunduğu “Atatürk Gençlik ve Kültür Parkı”na yapılacak olan ZOP, iki yılda tamamlanacak. Otopark içinde Pazar alanı da yer alacak. ZOP’un üzeri park olarak düzenlenecek ve kafeteryası olacak.

BİRİNCİ İHALENİN İNŞAATI TAMAMLANMADI

Arnavutköy Belediyesi’nin 17 Mayıs 2021’de düzenlediği, “Anadolu Mahallesi Gençlik Merkezi ve Meydan Düzenlemesi İle Zemin Altı Katlı Otopark Yapım İşi” ihalesini de aynı firma almıştı. Belediye’nin, 37 milyon 125 bin TL’ye Bahaş İnşaat firmasına ihale ettiği söz konusu inşaat, uydu görüntülerine göre henüz tamamlanmadı. İmzalanan sözleşmeye göre işin, 14 Haziran 2023 tarihine kadar tamamlanması gerekiyordu.

MÜTEAHHİT AKP’Lİ CAMİANIN TANIDIĞI BİR İSİM

2019 belediye seçimleri öncesinde İBB’den ve diğer kamu kurumlarından pek çok ihale alan Bahaş İnşaat, Bahaş Holding bünyesinde yer alıyor. Holdingin Ceo’su Abdüssamet Bahadır bir açıklamasında şirketini şöyle tanımladı:

“Bahaş Holding’in temelleri 1990 yılında, Kurucu ve Onursal başkanımız babam Saim Bahadır ve amcam rahmetli Mahmut Bahadır tarafından atıldı. Babam ve amcam çeşitli sektörlerde çalışmalar sürdürürken 2011 yılında elim bir trafik kazası sonucu amcam vefat etti. Daha sonra ben ve abim şirketin yönetimine geçerek bayrağı devir aldık.”

SAİM BAHADIR KİMDİR?

Geçmiş seçimlerde AKP’den milletvekilliği ve belediye başkan adaylığında bulunan Saim Bahadır eski bir Milli Görüşçü.

1964 yılında Erzincan’da doğdu. İstanbul İmam Hatip Lisesi’ni bitirdi. 1983-1986 RP Fatih Gençlik Teşkilatında görev aldı. 1986-1991 Bakırköy Milli Gençlik Vakfı Yönetiminde bulundu. 1991-1993 Güngören Milli Gençlik Vakfı Kurucusu ve yönetiminde yeraldı. 1993 yılında inşaat sektörüne girdi. 1994 Yerel seçimlerinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte İl Genel Meclis Üyesi Seçildi. 1996’da Özel Güngören Hastanesi’ni ortaklarıyla birlikte kurdu. 1999-2001 Yerel seçimlerinde FP’den Bahçelievler Belediye Meclis Üyesi oldu. FP kapatılınca AKP’ye geçti. 2004 Yerel seçimlerde AKP’den Güngören Belediye Başkan Aday Adayı oldu. 2015 ve 2018 seçimlerinde AKP’den İstanbul 3. Bölgeden milletvekili aday adayı oldu.

Berna Kılıç

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx