Bakan Özhaseki’den ‘kentsel dönüşüm’ açıklaması!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Ülkemizde 30 milyondan fazla konut var 5 milyon civarında ticari alan var. 2 milyon 200 bin civarında bağımsız bölümün dönüşümünü sağladık, geçtiğimiz 10-11 sene içerisinde. Şu anda 400 bin bağımsız bölümün yenilenmesi, dönüşümü devam etmekte. Bunu yeterli görmediğimiz için çabalıyoruz, daha çok yapalım diye uğraşıyoruz. İstanbul’da 6 milyon civarında konut var. 2012’den itibaren başlayan çalışmalarda 800 bin bağımsız bölümün çalışmalarını bitirmiş durumdayız.

İSTANBUL İÇİN 4 ADIMLI YOL HARİTASI

İstanbul için önümüzde 4 adımlı yol haritası var. 1’incisi rezerv alanlarda 300 bin civarında konut yapacağız. İkincisi Yarısı Bizden kampanyası içi 200 bin civarında konutu dönüştürmeyi hedefliyoruz. 1 milyon 20 bin vatandaş evet biz evimizi dönüştüreceğiz destekleyin diye müracaat etmişler.

Tahmini olarak söylüyorum, en az 200 bin 300 bin konutu da böyle dönüştürmeyi düşünüyoruz. Onlar inşaatlarını yapacaklar biz desteklemeye devam edeceğiz.

Üçüncü olarak şu anda devam eden 170 bin inşaat var. Daha da hızlandırıp en az 600-700 bin konutu dönüştürmek suretiyle İstanbul’umuzu güvenli hale getireceğiz.

‘MECLİS’TE GÖRÜŞMEYE BAŞLADIK’

Bütün çalışmaların altında yatan neden yeni bir yasa hazırlığı, bunun içindir ki durmadan toplantılar yapıyoruz. İstanbul’daki ilçe belediyelerini büyükşehir belediyelerini toplantıya davet ediyoruz. Deprem şurasında 100’den fazla bilim adamımızı bir araya getirip onların fikirlerinden istifade etmeye çalışıyoruz. Taslak oluşturduk. Meclis’te değişik gruplarla görüşmeye başladık.

5 ana başlığı paylaşmak istiyorum. Toplantılarımız neticesinde akademisyenlerin ortak kanaati kentsel dönüşüm için işe başlanacağı zaman 3’te 2 çoğunluktan vazgeçelim yüzde 50+1 ile yol alalım dediler. Binanın yıkılma safhası değil, ruhsat aşamasında, yüzde 50+1 yeterli olsun dediler, bu ikisi çok önemli.

Birkaç kişinin itiraz etmesi ile senelerce iş tıkanırdı, vatandaş mağdur olurdu. Bundan dolayı şurada alınan en önemli kararlardan birisi bu. Madem ki depreme hazırlanacağız yüzde 50+1 ile yola çıkalım, devam edelim, daha sonra inşaat ruhsatını yüzde 50+1 ile alalım dediler.

Üçüncü kararları şimdiye kadar yapılan kentsel dönüşümlerde karşımıza çıkan tıkanıklığı işin uzamasını tebligat kanununa bağladılar. Vatandaş tebligat almak istemiyorsa bundan kaçınarak 2-3 sene kadar herhangi bir yerde tebligatı yapamıyorsunuz. Vatandaş ikinci bir ülke vatandaşı olduysa 5 seneye kadar uzatıyor bunu. Düşünün ev boşalmış vatandaşlar kiraya çıkmışlar 50 daireli bir yer 2 kişi tebligatı almıyor, 5 sene kadar uzatıyor. Müteahhitlik grubu bekleyecek. Tebligatın artık eski usulde değil e-Devlet üzerinden yapılması, binanın üzerine asılması ve muhtarlıklarda ilan edilmesinin yeterli olması hususunda arkadaşlarımız hemfikir oldular.

YARISI BİZDEN KAMPANYASI: BİR AY İÇERİSİNDE NETLEŞTİRMİŞ OLACAĞIZ

Dördüncü olarak Yarısı Bizden kampanyasının mali yardım hükmünün açıklanmasını bilim adamlarımız şurada karar altına almışlar. Biz bir ay içerisinde Yarısı Bizden kampanyasının nasıl çalışacağını, nasıl yardım edeceğimizi, sürecin nasıl işleyeceğini daha da netleştirmiş olacağız.

Son olarak da yıkılan riskli yapıların arsa haline gelmesinden sonra ortaklığın giderilmesi için de dava açılabilmesini bir ön şart olarak söylüyorlar. Bina yıkıldıktan sonra ortaya çıkan arsa hususunda ortaklığın giderilmesi hususu davası açılmamasında başka türlü sorunlar çıkıyor.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE ARABULUCULUK SİSTEMİ

Kentsel dönüşümdeki anlaşmazlıkların çözülmesi için arabuluculuk sisteminin devreye girmesi istendi. Arabuluculuk sistemi birçok itilafı kendi içinde çözebiliyor. Bu sisteme de geçeceğiz yasal altyapısını hazırlıyoruz.

Önemli bir karar da kentsel dönüşüm davasına bakan özel mahkemelerin olması, iyi niyetli olmayan birkaç kişi aynı tip dilekçe vererek yürütmeyi durdurma kararı alma suretiyle işi senelerce sürüncemede tutup binlerce vatandaşın mağdur olmasına sebebiyet verebiliyor. İdare mahkemesindeki arkadaşlara işin yürümesi hususunda herhangi malumatları olmadığı için yürütmeyi durdurma kararı verip inceleyelim demesiyle başlayan uzun süreçte mağduriyetler doğuyor. Bu işi bilen insanların karar vermesi çok doğru diye düşünüyoruz.

‘KÖY EVLERİNİ ÇELİK KARKAS ÜZERİNE YAPMAYI DÜŞÜNÜYORUZ’

Şuradaki arkadaşlarımızın bir başka kararı tek katlı köy evleri hususunda çelik sistemine geçilmesi o bölgelerde evlerin yapılması hususunu dile getiriyorlar. Türkiye’de beton demir karışımı bir sistem tercih ediliyor çelik sisteme rağbet edilmemiş, gerek ABD’de gerekse AB’de çelik sistemine geçildiğini görüyoruz. Köy evlerini çelik karkas ve onun kendine has modüler bir sistemle tercih edileceğini tespit ettik. Biz de köy evlerini çelik karkas üzerine yapmayı düşünüyoruz.

YERİNDE DÖNÜŞÜM KAMPANYASI HAKKINDA

Yerinde dönüşüm için şu ana kadar 215 bin vatandaşımız müracaat etti. Ciddi bir sayı bu. Herkes diyor ki biz eski yaşadığımız yerde evimizi yeniden yapmak istiyoruz. Biz de bunun önünü açmak için yol haritası izledik. Bu konuda hibe olarak vereceğimiz miktarı belirledik. Önümüzdeki günlerde bunu güncelleyerek artırmayı düşünüyoruz. 215 bin vatandaşımız kendi evlerini yapmak istiyorlarsa, zeminde sıkıntı yoksa yapmalarının önünde hiçbir engel yok. TOKİ’nin kontrolünde kendilerinden herhangi bir şekilde harç, pul vs almaksızın TIP projeleri de vererek bu işin önünü açmak istiyoruz.

DEPREM KONUTLARI HAKKINDA

200 bin ihaleden 41 bin konut bu senenin sonuna kadar teslim edilecek. Kasım, aralık aylarında 41 bin konutumuzda vatandaşımız oturabilir hale gelecek 5 bin civarında köy eviminiz hazırlandığını biliyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx