Ukrayna’nın inşası için 40’dan fazla ülke Lugano Bildirisi’ni imzaladı

İsviçre’nin Lugano kentinde düzenlenen Ukrayna Kalkınma Konferansı’nda, Ukrayna’nın tekrar inşa edilmesi ve kalkınmasına yönelik Lugano Bildirisi imzalandı. Konferansın ikinci ve son gününde 40’ın üzerinde ülke ve milletlerarası kuruluştan temsilciler, İsviçre ve Ukrayna’nın hazırladığı bildiriyi onayladı.

İsviçre Konfederasyonu Lideri Ignazio Cassis, Lugano Bildirisi’nde Ukrayna hükümetinin tekrar inşa ve kalkınma planının kabul edildiğini belirterek, “İki günlük konferansta, Ukrayna’nın uzun devirde tekrar inşasından daha fazlasına dair planların temelleri atıldı” dedi. Cassis, iştirakçi ülkelerin Ukrayna’nın kalkınması planına dayanak vereceğini, bunun yanı sıra Ukrayna’da ıslahatların da sürmesi gerektiğini kaydetti.

‘TÜRKİYE KARARLILIĞINI SÜRDÜRECEK’

Konferansta Türkiye’yi temsil eden Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Fuat Kaymakcı, Türkiye’nin savaş öncesi periyottan bu yana Ukrayna’nın yanında yer aldığını vurgulayarak, “Toprak bütünlüğüne takviyede bulunduğumuz Ukrayna’ya güçlü bir savunma ve insani yardım sağladık. Ukraynalıların gösterdikleri kahramanca savunmada başarılı olacağına inanıyoruz” diye konuştu. Kaymakcı, Ukrayna’nın tekrar inşası sürecinde Türkiye’nin kararlılığını sürdüreceğini ve bu hususta Ukrayna başta olmak üzere konferansa iştirakçi ülkelerle birlikte çalışmaya hazır olduklarını söz etti. Kaymakcı, “Savaşın devamı, trajedileri daha derinleştirecek ve savaşın global tesirleri artacaktır. Karadeniz’de ihracat koridorunun açılması dahil, diplomatik yollara yine başvurulmasında yarar görmekteyiz” dedi.

Ukrayna Başbakanı Denis Şmıgal, dün yaptığı konuşmada, “Ukrayna’nın tekrar inşa edilmesi sürecinin 750 milyar doları bulacağı” sözlerini yineleyerek, “Rusya Federasyonu ve Rus oligarkların yurt dışında el konulan varlıkları, Ukrayna’nın kalkınmasında kullanılmalıdır. Saldırıyı yapanlar, sebep oldukları yıkımın bedelini ödemelidir” demişti.

Ukrayna Kalkınma Konferansı, iştirakçi ülke ve milletlerarası kuruluş temsilcilerinin toplu fotoğrafıyla son buldu. İngiltere, 2023’te düzenlenecek ikinci Ukrayna Kalkınma Konferansı’na mesken sahipliği yapacak. (AA)