Twitter’a çok benzedi: Instagram ‘gönderi sabitleme’ özelliğini hayata geçirdi

Popüler toplumsal medya uygulaması Instagram, kullanıcıların Reels’lar de dahil olmak üzere daha fazla gönderiyi sabitlemeye müsaade verdiğini duyurdu. Bununla birlikte pek çok yeni özelliğin de geldiğini açıkladı. Şirket, bu yeni özelliğin içerik oluşturuculara profillerinde kendilerini söz etmelerini sağladığını söyledi.

Twitter ve TikTok’ta yer alan bu özelliği birçok kullanıcı uzun vakittir bekliyor.

EN FAZLA 3 GÖNDERİ SABİTLEMEYE MÜSAADE VERİLECEK

ShiftDelete’in aktardığı habere göre; gönderi sabitleme özelliği, kullanıcıların istedikleri gönderiyi profilinin en başında tutmasını sağlıyor. Bu sayede sabitlenmiş gönderileri yakın vakitte paylaşmış üzere göstermek mümkün. Bilhassa içerik oluşturucular için gönderi sabitleme, makul gönderilerin fark edilmesi için kıymetli.

Görsel: ShiftDelete

YENİ ÖZELLİK NASIL KULLANILIR?

Instagram bu özelliğin nasıl kullanılacağını açıkladı. Bunun için bir gönderinin ya da Reels’ın sağ üst köşesindeki üç noktaya tıklanacağını söyledi. Akabinde çıkan seçenekler ortasından ‘Profilinize Sabitle’yi seçin. Sonuç olarak gönderinizi profilinize gerçekleştirmiş oluyorsunuz.

Yayımladığı bir görüntüde Adam Mosseri, yeni özellik hakkında açıklama yaptı:

“Profiliniz sizin alanınız, bu yüzden bu tecrübe üzerinde size denetim vermenin daha fazla yolunu arıyoruz.”

Bu özellik, kullanıcıların istedikleri gönderiyi vurgulamaları için nisan ayının sonundan beri test basamağında. Instagram gönderi sabitleme özelliğini birinci olarak, ocak ayında Alessandro Paluzzi ortaya çıkardı. Nisan ayında ise resmi olarak test evresinde olduğu ortaya çıktı.

Bunların yanı sıra Mosseri Facebook Reels’lerinde bir ses senkronizasyonu özelliğini sundu. Ayrıyeten Instagram Reels mühletinin 60 saniyeden 90 saniyeye çıktığını da duyurdu. Şirket ek olarak Reels’leri daha ilgi cazibeli hale getirmek için birçok yaratıcı araç ve ses aracı seçeneklerini de tanıttı.