Türkiye’nin birinci peynir müzesine ağır ilgi

Kars turizmine kazandırılan Peynir Müzesi, dünyanın 18’inci ve Türkiye’nin tek müzesi olarak yerli ve yabancı turistlerden ağır ilgi görüyor. 

30’dan fazla peynir çeşidinin sergilendiği, ‘Dünyanın 18. Peynir Rotası’ olarak tescillenen, Türkiye’de birinci ve tek olan Peynir Müzesi Kars’ın yeni turizm destinasyon noktası olarak öne çıkmaya başladı.

 Peynir Müzesi’nde tarihi anlatmak gerektiğini belirten Müze Müdürü Yeşim Koç, “Burası aslında 1734 yılında yapılmış bir tabya, ismi Süvari Tabya olarak geçiyor. Birebir vakitte Dere Tabyası olarak biliniyor. Bilhassa tarihi açıdan bizim için değerliydi bu bina. İçerisine girdiğimiz vakit burada bilhassa Kars peynirlerini imalatından satışına kadar anlatmaya çalışıyoruz. Yayla kısmımız, süt sağım alınımız, endemik bitki kısmımız var. Osmanlı meskenler, Rus binalarını tanıttığımız kısımlarımız mevcut” dedi.

3 AYDA 12 BİN KİŞİ ZİYARET ETTİ

Peynir Müzesi’nin ağır ilgi gördüğünü tabir eden Müze Müdürü Yeşim Koç, “Yoğun bir ilgiyle karşılaştık. Tem turizm açısından aslında burası çok değerli oldu. 3 aylık bir müzeyiz. Şubat ayından bugüne kadar gelen ziyaretçi sayımız 12 binin üzerinde, inşallah daha fazla olacaktır” diye konuştu.

Kars Peynir Müzesi’nde ahır kısmı, içi süt dolu güğümler, yaylalardaki hayat ve peynir üretimi, peynirin imalat serüveni anlatılırken, geçmişten günümüze peynir üretiminde kullanılan araç ve gereçler de sergileniyor.

Dere Tabyası’nın tarihçesinin anlatıldığı kısmın de yer aldığı müzede temsili Kars Garı, Kars bitki örtüsü, Ankara Gazi Garı, gravyer üretim salonu, peynir salonu, Kars meskenleri, şefin kısmı, atölye kısımları de bulunuyor.

Peynir imalinin hareketli olarak canlandırıldığı Peynir Müzesi’ni 3 ayda 12 bin kişi ziyaret etti. (İHA)