Türk müteahhitler tekrar ikinci

Dünyanın farklı coğrafyalarında üstlendikleri farklı projelerle isminden kelam ettiren inşaat kesiminin performansı dikkat çekiyor. Ağustos prestijiyle 11 bini aşkın projeye imza atan müteahhitlik firmaları son 20 yılda, 131 ülkede yaklaşık 460 milyar dolarlık iş üstlendi. Son olarak Türkiye, “Dünyanın En Büyük 250 Memleketler arası Müteahhidi Listesi”nde bir yıllık ortanın akabinde 42 firmayla bir yıl ortadan sonra ikinciliğe tekrar yükseldi.

KÜRESEL DARALMAYA KARŞIN YÜKSELİŞ

Söz konusu listede Çin 79 firma ile birinci sırada yer alırken, ABD’li şirket sayısı 41 oldu. Global pazarda daralma kaydedilirken Türk müteahhitlerin gelirlerindeki artış ayrıyeten öne çıktı. Covid-19 salgınında aşılamanın yaygınlaştığı ve yükselen petrol fiyatlarının öne çıktığı 2021 yılında Türkiye’nin performansını artırarak, listedeki sıralamada geçen yıl ABD’ye bıraktığı ikinciliği geri alması da dikkat çekti. Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), milletlerarası inşaat kesimi yayınlarından Engineering News Record (ENR) mecmuasının yayınladığı liste hakkında açıklama yaptı.

GELİRDE 7. SIRADAYIZ

Türk firmaları 20,4 milyar dolar fiyatında gelir ile listedeki firmaların toplam gelirleri içerisindeki hissesini bir evvelki yılda ulaşılan yüzde 4,4’lük orandan yüzde 5,1’e yükseltti. Böylelikle bölüm, milletlerarası gelirlere nazaran 2022 yılı listesinde bir sıra yükselerek 7. oldu. Bu sayıyla Türkiye, İngiltere, Avusturya ve Japonya’nın önünde yer aldı. Müteahhitlik firmalarının 2021 yılı milletlerarası proje gelirlerine nazaran, 2022 yılı listesinde birinci 100 firma ortasına giren Türk müteahhitlerin sayısı 8 oldu. İki Türk firması birinci 50 firma ortasında yer buldu.

Erdal Eren

EN FAZLA PROJE AVRUPA’DAN ALINDI

Bölgesel olarak bakıldığında; Türk firmalarının faaliyetleri 2021 yılında yüklü olarak Rusya dahil Avrupa (8,8 milyar dolar), Orta Doğu (5,6 milyar dolar), Afrika (3 milyar dolar) ve Asya (2,5 milyar dolar) bölgelerinde ağırlaştı.

Türk müteahhitler zoru başardı

Açıklamada görüşlerine yer verilen TMB Lideri Erdal Eren, müteahhitlerin, memleketler arası pazarda artan sıkıntılara karşın zoru başardığını ve kelam verildiği üzere global devler liginde ülkenin ismini tekrar ikinci sıraya taşıdığını belirterek, “42 firmamızın 2022 yılı ENR listesinde yer almasının gururunu yaşıyoruz. ‘Türk müteahhitliği’ dünyada bir marka haline geldi. Global inşaat pazarından aldığımız hissedeki artış da sevindiricidir. Geçen yıl salgının belirli ölçüde denetim altına alınması ve petrol fiyatlarında görülen artışın tesiriyle yurt dışında 31 milyar dolarlık yeni proje büyüklüğüne ulaşmış, bu doğrultuda yıllık yeni proje maksadımızı kısa vadede 30 milyar dolar olarak revize etmiştik” dedi. Öte yandan, 2020 ve 2021 yılında ENR listelerine giren müteahhitlik firmalarına mükafatları 24 Ağustos’ta gerçekleştirilen merasimde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilmişti.