The Telegraph: İHA filosunda İHA yok

The Telegraph’ta yer alan habere nazaran; İngiliz Savunma Bakanlığı’nın, İngiltere’deki kampanya kümesi “Drone Wars UK” tarafından yapılan bilgi edinme özgürlüğü taleplerine verdiği bir cevaptan alıntı yapılırken, Kraliyet Hava Kuvvetleri 216 Filosu’nun rastgele bir deneme yapmadığı ve sırf dört tam vakitli çalışana sahip olduğunu açıklandı.

Talep, bu çeşit silahların kullanımı konusunda daha fazla kamu şeffaflığı talep eden bir kampanya kümesi olan “Drone Wars UK”nin kurucusu Chris Cole tarafından yapıldı. “216 Squadron, 1 Nisan 2020’de tekrar etkinleştirildiğinden beri rastgele bir İHA testi yapmamıştır. Talebiniz sırasında 216 Squadron envanterinde İHA listelenmemiştir. Bu, talebinizin üçüncü kısmına verilen cevabın ‘sıfır’ olduğu manasına geliyor” denildi.

2021’de, Global Hava Şefleri Konferansı’nda konuşan Hava Kuvvetleri Kumandanı Mareşal Mike Wigston, 216 Squadron’u lanse ederek, “yoğun dronların yıkıcı ve yenilikçi faydasını” kanıtladığını söyledi.

Hava mareşali, “Karşıt hava savunmasını baş karıştırıcı ve ezici bir formda ele almaya odaklandık, lakin şimdiden hayal gücünüze bırakacağım yeni yıkıcı misyonlar üzerinde düşünüyoruz” demişti.

KAYNAK: THE TELEGRAPH