Temiz enerji odağında çözümler üreten yerli girişim Kavaken, 500 bin dolar yatırım aldı

Dün gece dünyanın en zengin iş insanı Elon Musk, Twitter‘ı hisse başına 54.20 dolar karşılığında toplamda 44 milyar dolara satın aldı. Satın alma haberinin hemen ardından Twitter’ın halka açık değil, özel bir şirket haline geleceği açıklandı.

“İfade özgürlüğü, işleyen bir demokrasinin temel taşıdır ve Twitter, insanlığın geleceği için hayati önem taşıyan konuların tartışıldığı dijital alandır” ifadelerini kullanan Musk’tan satın almayla ilgili ilk açıklama geldi.

Ama Twitter, bu satın alma haberini duyurmadan hemen önce Musk’ın en büyük rakibi Jeff Bezos, Musk’ı eleştiren bir tweet attı. Bezos, New York Times muhabirinin tweet’ini alıntılayarak Musk’ın Çin ile yakınlığına gönderme yaptı.

Interesting question. Did the Chinese government just gain a bit of leverage over the town square? https://t.co/jTiEnabP6T

— Jeff Bezos (@JeffBezos) April 25, 2022

Bu tweet’ten yaklaşık 90 dakika sonra Bezos adeta çark etti. Sorduğu sorunun cevabının hayır olduğunu söyleyerek tweet’ini şöyle devam ettirdi. 

My own answer to this question is probably not. The more likely outcome in this regard is complexity in China for Tesla, rather than censorship at Twitter.

— Jeff Bezos (@JeffBezos) April 26, 2022

Bir taraftan bu satın alma, dünyanın en büyük internet ve medya satın alması olarak tarihe geçti. Elon Musk, Twitter’ı her zamankinden daha iyi hale getirmek istediğini belirtti. Twitter’ın muazzam bir potansiyeli olduğunu, onu ortaya çıkarmak için şirket ve kullanıcılarla birlikte çalışmayı dört gözle beklediğini söyledi. 

Musk, ifade özgürlüğünü koruyacağına dair açıklamalar yapmış olsa da Elon Musk’ın Twitter’ı satın alma motivasyonunun arkasında politik bir neden olup olmadığı önemli bir tartışma konusu. Bunu tetikleyen en önemli neden ise tweet’ler üzerinde bir ‘düzenleme’ seçeneğinin gelmesi… Bu seçenek sayesinde hatalı veya yanlış bir gönderiyi kullanıcıların düzenleme şansı olacak

Forbes‘a göre yaklaşık 268,5 milyar dolarlık servete sahip olan Musk, daha önce Twitter’da yüzde 9,2’lik hisse satın almıştı.