Taksim’deki ‘İstanbul’un Fethi’ yapıtının önü 1 aydır kapalı

Taksim Metro İstasyonu’nda çini eser tartışması yaşanıyor…

1999 yılında minyatür sanatkarı Nusret Çolpan tarafından yapılan 7 kesimlik İstanbul’un Fethi’ni anlatan eser, 1 Mayıs afişleri standı nedeniyle panoyla kapatıldı.

Reaksiyon yağdı

Nusret Çolpan’nın oğlu Nasuhi Hasan Çolpan duruma reaksiyon gösterdi. Çolpan, böylesi kıymetli bir yapıtın önünün kapatılmasına mana veremediğini söyledi.

“Gerekçesini açıklamadılar”

Durumu fark ettikten sonra İBB ile irtibata geçtiğini belirten Çolpan, şöyle devam etti:

“Burada daha evvelce, İstanbul’un fethini anlatan minyatür usulünde resmedilmiş çini pano vardı. Panonun önü şu an levhayla büsbütün kapalı. Bu panonun çini üretiminde çalışan büyük, baba dostu bir ağabeyimiz var, birkaç ay evvel bana panonun önünün kapatıldığını söyledi. Onun haberdar etmesiyle fark ettim, üzüldüm. Sanki tadilat dolasıyla mı kapatıldı, süreksiz bir şey mi diye gelip yokladım. Sabit bir levha var, yanlardan sıkıca oturtulmuş, manzarayı kapatıyor. Ben de sebebini merak ettim ve belediyenin Beyaz Masa ofisine sorma gereksinimi hissederek mail gönderdim. Bir ay sonra bir dönüş yapıldı. Maille, önünün tekrar açılması için çalışmanın başlatılacağını söylediler. Münasebete dair bir açıklama yapılmadı, bir münasebet varsa kendileri biliyor, ben bilemiyorum.

“Düzelmesi için bekliyoruz”

Metroda tekrar bunun üzere camdan, seramikten öteki sanat yapıtları de var. Onların önü açık, gezdikçe bakıyorum ve kapatma üzere bir şey yok. Hem kültürümüzü yansıtıyor, hem büyük el emeği göz ışığı var. Burada yıllardır bizim sanatımızı halkımıza anlattı. Yurt dışından gelenler de buradan geçiyor. Dünyadan vatandaşlar buradan geçiyor. Tahminen de insanların burada anıları var, tekrar gelip bakmak istediklerinde kapalı olduğunu görecekler. Daha sonra, farklı çevrelerden de ‘Neden böyledir, sebebini öğrendiniz mi?’ formunda bildiriler geldi lakin hala bekliyoruz.”

“Yazık günah”

İHA’ya konuşarak İBB’nin bu uygulamasına mana veremediğini söyleyen Mehmet Sözüer isimli vatandaş da Yazık günah yahu. Bu değiştirilir mi, bu vaziyete getirilir mi yahu? İnanın sebebini bilmiyorum. Sorunu nedir, ne değildir. Belediye değil mi burayı yapan, İstanbul Belediyesi? Lanet olsun yahu. Ben artık her türlü şeyden, attığım adımdan yaka silkiyorum. Açıkçası ben bunlardan hiçbir şey beklemiyordum, ben bunları biliyordum.

“İBB bir çivi bile çakmamış”

Onların periyodunda de yaşadık. Gördüklerimizi, duyduklarımızı gençlere anlatmaya çalışıyoruz ancak maalesef anlatamıyoruz. Bunun için hiçbir beklenti içinde değildim, bugünü biliyordum, görmüştüm. Bunlar gelmesin diye dua ediyordum. Maalesef geldiler ve görüyoruz şu an. İstanbul Belediyesi bir çivi bile çakmamış.” dedi.