Tabiattan gelen bu şifalı yağın bir damlası bile cildinizde mükemmeller yaratıyor

Üzüm çekirdeği yağı bu üzüm çekirdeklerinden elde edilir. Üzüm çekirdeği yağı doğal bir hoşluk eseri olarak kullanılır. Ayrıyeten bitkisel yağa sağlıklı bir alternatif olarak pazarlanmaktadır. Üzüm çekirdeği yağı, çoğunlukla omega-6 yağ asitleri olan çoklu doymamış yağ asitleri (PUFA’lar) bakımından yüksektir. PUFA’lar, diyetinizde doymuş yağlar ve trans yağlar yerine kullanılıyorsa, kalbiniz için yararlı olabilir.

E VİTAMİNİ İÇERİR

Üzüm çekirdeği yağı, zeytinyağından bile daha uygun bir E vitamini kaynağıdır. E Vitamini, yağda çözünen bir antioksidan olarak çalışan ve hücrelerinizi kanser, kalp hastalığı ve başka kronik hastalıklarla ilişkilendirilen ziyanlı özgür radikallerden müdafaaya yardımcı olan bir vitamindir. E vitamini ayrıyeten bağışıklık sisteminizi de dayanaklar. Araştırmalar, bunamanın ilerlemesini yavaşlatabileceğini gösteriyor, lakin daha fazla çalışmaya gereksinim var. E vitamini ısıya dayanabilir ve üzüm çekirdeği yağının dumanlanma noktası yüksektir. Fakat rastgele bir yemeklik yağ, çok ısınırsa süratle bozulur. Mümkün olduğunda, tariflerinizde soğuk pres yahut expeller preslenmiş üzüm çekirdeği yağı kullanın.

ÜZÜM ÇEKİRDEĞİ YAĞININ HOŞLUK FAYDALARI

Güzellik şirketleri, cilt bakımı ve saç bakım eserlerinde üzüm çekirdeği yağı kullanır. Birçok insan meskendeki hoşluk cephaneliğinde doğal bir deva olarak üzüm çekirdeği yağı kullanır. Üzüm çekirdeği yağının hoşluk yararlarının birçok, E vitamini ve omega-6 yağ asidi içeriğinden kaynaklanıyor. Özgür radikaller ve güneş, rüzgar ve kirlilik üzere çevresel faktörler cildinizde çok şey yapabilir. Yaşlanma belirtilerini artırabilir ve kuru cilt ve renk bozulmasına neden olabilirler.

E Vitamini hür radikallerle savaşmaya yardımcı olur, bu nedenle diyetinizde tüketildiğinde cildinizi güzelleştirmeye yardımcı olabilir. Birebir yararlar, direkt cildinize üzüm çekirdeği yağı halinde uygulandığında da geçerli olabilir.

Üzüm çekirdeği yağının kullanılmasının öteki nedenleri şunlardır:

 • Akne ve sivilcelerin giderilmesine yardımcı oluyor.

 • Sivilce izlerinin süratle düzgünleşmesini sağlar.

 • Cildin sıkılaşmasına dayanak oluyor.

 • Cildi dış etkenlere karşı korur.

 • İnce çizgiler ve kırışıklıklar üzerinde tesirlidir.
 • Cildi besleyerek nem oranını dengeliyor.

 • Cildi güneş ışınlarına karşı korur. Ziyanlı güneş ışınlarından kaynaklanan kahverengi ve kırmızı lekeleri giderir.
 • Cilt tonunun eşitlenmesini sağlıyor.
 • Mantar ve cilt enfeksiyonlarına karşı kollayıcıdır.
 • Göz halkalarının giderilmesine yardımcı olur.
 • Ciltteki tahrişlerin yatışmasını sağlıyor.

 • Cildin daha yumuşak olmasını sağlar.

Üzüm çekirdeği yağı cildinize süratle nüfuz eder ve cildinizde yağlı bir his bırakmaz. Yüzünüzde üzüm çekirdeği yağı kullanmak için gece yatmadan evvel pak cilde birkaç damla masaj yapın. İsterseniz sabahları süreci tekrarlayabilirsiniz. Üzüm çekirdeği yağı gözenekleri tıkamadığından, yağlı ciltler de dahil olmak üzere nemlendirilmeye gereksinim duyan tüm cilt tipleri için ülküdür.