Slovakya, Bayraktar TB2’ye talip! “Güzel bir görüşme gerçekleştirdik”

Slovakya Savunma Bakanı Jaroslav Na, Türkiye’den Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) satın alınması için müzakerelerin başladığını duyurdu.

Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, Slovakyalı heyetle görüşme yaptı

“GÜZEL BİR GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRDİK”

Görüşmeye ilişkin sosyal medya hesabından açıklamada bulunan Slovakya Savunma Bakanı Nad, “Slovakya ordusuna insansız hava aracı tedarik etmek için çalışmalar sürüyor, bugün Sayın Bayraktar ile güzel bir görüşme gerçekleştirdik.” ifadelerini kullandı.

19 ÜLKEYE İHRAÇ

Bayraktar TB2 SİHA’lar bugüne kadar 19 ülkeye ihraç edildi.

BAYRAKTAR’A CNN ÖVGÜSÜ

Geçtiğimiz günlerde dünyanın önde gelen haber kanallarından “CNN International”, Türk yapımı silahlı insansız hava aracı (SİHA) Bayraktar TB2’nin Ukrayna savaşındaki rolünden övgüyle bahsetmişti.

CNN International’ın internet sitesinde yayımlanan “Türk drone’ları Ukrayna direnişinin sembolüne dönüştü” adlı haberde, Bayraktar TB2’nin popülerliğinin savaşla birlikte hem Ukrayna’da hem de uluslararası kamuoyunda hızla arttığı ifade edildi.

ABD merkezli Denizcilik Analizi Merkezi’nde Rusya üzerine çalışan Samuel Bendett, Bayraktar’ın “sadece Rus ordusuna ait hedefleri vurmakta değil halka ilişkiler anlamında da zafer elde ettiğini” belirtti. Yetkili, Bayraktar’ın “Ukrayna ordusunca başarılı şekilde yürütülen bir sosyal medya kampanyasının parçası olduğunu” belirterek, Türk SİHA’sının internetteki videolarının “morali ciddi şekilde artırdığını ve büyük bir taktiksel zafer getirdiğini” söyledi.