Sarallar operasyonunun perde ardı: Erdal Acar, aileden villayı bu türlü almış….

İstanbul merkezli 13 vilayette haziran ayında Sarallar çetesine yönelik gerçekleştiren operasyonlarda, nitelikli yağmadan kişiyi hürriyetinden mahrum bırakmaya, tehdit ve şantajdan taammüden yaralamaya kadar 73 başka suçlamayla ortalarında iş insanı Erdal Acar’ın da bulunduğu 46 kişi tutuklanmıştı. Sarallar çetesinin sonunu, babasından kalan mirası elinden alınmaya çalışılan 10 yaşındaki bir çocuğun hakkını korumak için verilen uğraşın getirdiği öğrenildi.

Mensupları kadar mağdurları ortasında da birçok ünlü ismin bulunduğu, başını firarı kabahat elebaşı İlyas (Alaattin) Saral’ın çektiği çetenin üç ayak üzerine yapılandığı belirlendi.

MASANIN BAŞINDAKİ İSİM

Milliyet’ten Ferit Güçlü’nün haberine nazaran, polis kayıtlarına nazaran; iş insanı Erdal Acar, çetenin uyuşmazlıkları çözmek için kurulan ve tarife uygulanan masanın başındaki isim. Savlara nazaran; Acar’ın uzun müddettir irtibatlı olduğu çetenin yönetici pozisyonuna geçme öyküsü ise, 5 yıl evvel Acarkent’teki villasında kumar oynadığı bireyler tarafından öldürülen ‘yakın dostum’ dediği Oktay Üzüm’ün vefatıyla başladı.

Mahkeme ve Emniyet kayıtlarına da giren bilgilere nazaran; cenazenin akabinde Oktay Üzüm’ün yasal tek mirasçısı olan 10 yaşındaki oğlu Ahmet Yusuf Üzüm ile eski eşi Ayşegül Kaya ile iş ortağı ve yeğeni Serdar Üzüm’le toplantı yapan Acar, “Artık benim korumamdasınız kimse size dokunamaz. Yalnız Oktay’la yaptığımız özel işler ve aramızdaki ticari ilgiler nedeniyle Acarkent’teki villanın bölümünü bana vereceksiniz, ben de buna karşılık size Acar Blue sitesinden 7 daire, Çengelköy’den bir dubleks daire ile 3 tane de olağan daire vereceğim” diyerek anlaştı. Aile, Acarkent’teki villayı Acar’ın adamı Uğur Topal’a devretti. Fakat Acar, aileye yüklü ölçüde veraset ve KDV vergisi çıkarınca ortalarında uyuşmazlık başladı.

Üzüm ailesi türel yollara başvurarak hak arama çabasına girdi. Bu süreçte Acar, aile ile bir ortaya gelerek bir toplantı yaptı. Lakin bu toplantıda aileye vaat ettiklerinin yarısını ödeme kararı alınırken, Üzüm ailesinin almasına karar verilen nakit ve gayrimenkullerin yarısının da çeteye ödenmesine kararı verildi.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Üzüm ailesinin avukatı Handan Bakbak aileyle birlikte yasal yollara başvurma kararı aldı. Avukat Bakbak, yaptığı çalışmaların akabinde ailenin yaşadığı süreci anlatan dilekçeyle Erdal Acar ve babası İsmet Acar hakkında ailenin 11 milyon 338 bin dolarını elinden aldıkları teziyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na nitelikli dolandırıcılık suçlamasıyla cürüm duyurusunda bulundu. Hata duyurusu sonrasında, haklarında daha evvelce de değişik şahıslar şikayette bulunulan çeteyi yakın takibe ve teknik izlemeye alan polis kâfi kanıtların akabinde da operasyon düzenledi.

Acar’ın muahede masasında tarife uyguladığı isimler ortasında bulunan sinema oyuncusu Necati Şaşmaz’a eski eşiyle yaşadığı mal paylaşımında çok ağır tarife uyguladığı, Şaşmaz’ın eski eşinin müracaatıyla başlayan süreçte çetenin ünlü ismin sahibi olduğu sinema şirketini ele geçirmek için her şeyi denediği tespit edildi.