Osmanlı İdeal Ocakları Federasyonu Lideri, Yamin Canoğlu’nu yaraladı, gözaltına alındı

Osmanlı Dava Ocakları Federasyonu Genel Lideri Turgut Başdaş’ın geçen salı günü, daha evvel ismi birlikte dolandırıcılık yaptıkları argümanına karışan Yamin Canoğlu’nu bacağından vurduğu ortaya çıktı. Başdaş, Canoğlu’nun şikayeti üzerine gözaltına alındı.

T24’ten Asuman Aranca’nın haberine nazaran 24 Mayıs Salı günü Osmanlı İdeal Ocakları’na giden Yamin Canoğlu, Başdaş tarafından ayağına bir el ateş edilerek vuruldu.

Hastaneye kaldırılan Canoğlu, burada hastane polisine verdiği tabirinde şöyle dedi:

“Saat 14.00 civarında iş için Hacettepe Mahallesinde bulunan Osmanlı Diriliş İdeal Ocakları isimli yere gittim. Beni Turgut Başdaş karşıladı. Başdaş’ın odasına gittik. Kendisiyle sohbet ediyorduk. Sohbet ederken bana ‘yan odaya geçelim seninle özel bir şey konuşacağım’ dedi. Yan odaya geçtiğimizde olağan sohbet ederken ve ortamızda bir tartışma bile yaşanmadan bir anda belinden siyah renkli tabancayı çıkararak bacağıma hakikat ateş etti. Ben bacağımdan yaralandım. Silah sesini duyup odaya gelen vatandaşlar beni İbni Sina Hastanesine getirdi. Beni yaralayan Başdaş’tan şikâyetçiyim.”

Canoğlu’nun şikâyetinin akabinde Başdaş’ın gözaltına alındığı öğrenildi. Öte yandan yaralama olayının gerisinde da 10 milyon liralık bir para konusunun olduğu tez ediliyor. Buna nazaran daha evvel borçları nedeniyle tefeciye düşen Canoğlu’ndan kendisine edilen yardımın karşılığı olarak 10 milyon lira istendiği, Canoğlu’nun da bu parayı ödeyememesi nedeniyle Başdaş ile tartıştığı öne sürülüyor.

DOLANDIRICILIK ARGÜMANI

Başdaş ve Canoğlu’nun ismi daha evvel pencere tekniği ile dolandırıcılık savına karışmıştı. Ankara’da yaşayan 84 yaşındaki Ayla İskefyeli, imzasını taklit ederek 21.8 milyon liralık düzmece senet hazırlandığı argümanıyla Başdaş hakkında kabahat duyurusunda bulunmuştu. Cürüm duyurusu dilekçesinde Başdaş’ın yanı sıra Yamin Canoğlu da kuşkulu olarak yer almıştı.