Öğrencilerin birçoğu AYT’yi TYT’ye nazaran güç buldu

Yükseköğretim Kurumları İmtihanı’nın (YKS) ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik Testleri (AYT) bugün saat 10.15’te başladı.

180 dakika süren ikinci oturumun akabinde Bağcılar’daki Mahmutbey Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi’nde imtihana giren öğrencilerin birçoğu AYT’yi dün gerçekleşen Temel Yeterlilik Testi’nden (TYT) daha sıkıntı bulduğunu söyledi.

Sınavdan çıkan Gamze Demir, “Benim imtihanım düzgün geçti. Çok zorlanmadım. Soruların zorluğu ortalamaydı. En çok matematik zorladı. Sorular düne nazaran bir tık daha zordu” dedi.

Öğrenciler bugün daha çok zorlandı

Mehmet Emin Duran da, “Sınav zordu, dünkü de zordu. Müddet uzatma hareketi boşuna değildi. Paragraflar uzundu. Vakit kaybı çok yaşadık. Herkes inşallah istediği kısmı kazanır. Son güne kadar gerilim yoktu fakat vakit yaklaştıkça gerilim oluşuyor. Ben süreyi yetiştirdim fakat kılı kılına” ifadelerini kullandı.

Kübra Özcan da, “Sınav kolay denecek üzere değildi. Birinci imtihan daha yeterliydi lakin Türkçe zordu, mühlet meşakkati vardı. İnşallah iki imtihanda herkes için iyi olur. Müddet çok boldu. Son denetimleri yapmak için sona kaldım” diye konuştu.

“Sorular zordu lakin çalışan yapar”

Sınavdan çıkan Oktay Çiftçi, “Sınavda edebiyatta çok uzun sorular vardı. Matematikte sayılar yoktu, harflerden oluşan bir şeydi lakin yeniden de güzel geçti. Amacım Hacettepe’yi kazanmak. Öbür arkadaşlara muvaffakiyetler dileriz. Birinci imtihan buna nazaran daha kolaydı. İkisi de olağan geçti, bildiğimiz yerden geldi sorular. Müddeti rahattı” dedi.

Esmanur İşcan da, “Sorular zordu ancak çalışan yapar. Tekrar de zordu. TYT’ye nazaran çok zordu o pek hoş geçmişti. Ben sıhhat alanında ilerlemek istiyorum” sözlerini kullandı.

“Dün annesi bugün de ben tıpkı gerilimi yaşadık”

Kızının imtihandan çıkmasını bekleyen baba Aydın İşcan ise, “Dün annesi bugün de ben tıpkı gerilimi yaşadık. Kızımıza güveniyoruz. İnşallah bir yerleri tutturur. Ne olursa olsun kızımızın yanındayız” tabirlerini kullandı.

DHA’nın aktardığına nazaran ailecek imtihana giren kızlarını beklemeye gelen baba Tahir Demir de, “Babalar Günü’nde iki sürpriz bizim için bir ortada oldu. Kızımızın imtihana girmesi, oğlumun haftaya sünnet düğününün olmasıyla bugün ziyaretler yapacağız. Bizim için çok farklı bir duydu. İnşallah çocuklarımız amaçlarına ulaşırlar” tabirlerini kullandı.