Öğrencilere müjdeli haber! (2022) MEB okullarda yaz tatili uzatılacak mı, ne zaman başlayacak?

Öğrenciler kısa bir süre ara verdikleri okul yoluna 18 Nisan sabahı tekrar düştü. İkinci dönemin ortasına girilmesi sebebiyle yaz tatili heyecanı öğrencileri yavaştan sarmaya başladı. Hava sıcaklıklarının ülke genelinde artış göstermeye başlaması ile tatil programı yapacak aileler yaz tatilinin başlangıç ve bitiş tarihlerini gündemine aldı. Eylül ayında başlayan birinci dönem, tatiller hariç kesintisiz bir şekilde sürüyor. Önceden tatil rezervasyonu yaptıracaklar ise fırsatları kaçırmamak için araştırma yapıyordu. Öğrencilere sevindiren haber Diyanet İşleri Başkanlığı takviminden geldi. Bu yıl birçok resmi ve dini tatil hafta sonuna denk gelirken Ramazan sonrası idrak edilecek Kurban’da okullar 3 gün tatil olacak. Peki Okullarda yaz tatili uzatılıyor mu, kaç gün sürecek? İşte MEB’in yayınladığı takvimin detayları…

MEB’den Müjdeli Haber: Bayramda Okullar 3 Gün Tatil Olacak!

Müslüman dünyası için birlik, beraberlik ve sabır ayı olarak da bilinen Ramazan 2 Nisan Cumartesi başladı. Oruç vazifesini yerine getiren milyonlarca Müslüman için oruç görevi 1 Mayıs Pazar günü sona erecek. Ramazan’ın hemen ardından 3 (üç) günlük tatil ise devlet kurumlarında çalışanlar ile birlikte öğrencileri bekliyor. İşte Ramazan Bayramı tarihleri;

Ramazan bayramının 1. günü 2 Mayıs Pazartesi gününe denk geliyor. Pazartesi günü başlayan bayram 4 Mayıs Çarşamba gününe kadar devam edecek. Bayram tatilinin uzaması konusunda herhangi bir açıklama bulunmuyor. Hafta sonu ile birlikte Ramazan bayramı tatili toplam 5 (beş) gün sürecek. 

Normal şartlar altında Kurban Bayramı resmi tatil tarihleri içerisinde aldığından okullar, bankalar, devlet kurumları ve diğer birçok kurum çalışmıyor. Bu yıl Kurban Bayramı tatili yaz tatiline denk geldiği için öğrenciler ek olarak tatil yapamayacak.

Yaz Tatili Uzatılacak Mı, Ne Zaman Başlayacak?

Pandemi sebebiyle geride bıraktığımız yıl yaz tatili tarihlerinde bazı değişiklikler yaşanmıştı. Öğrenci, öğretmen ve veliler tatil konusunda kafa karışıklığı yaşarken Milli Eğitim Bakanlığı çalışma takvimini yayınladı. Takvime göre en uzun tatil olma özelliği bulunan yaz tatili 2022-2023 eğitim öğretim yılının başlangıç tarihine kadar devam edecek. Eylül ayında başlayan yüz yüze eğitim süreci herhangi bir kesintiye uğramadığı için takvim aynı şekilde uygulanacak. Tatilin uzatılması konusu MEB’in gündeminde bulunmuyor.

18 Nisan Pazartesi günü ara tatilden dönen öğrenciler için okullar 2 ay yani toplam 60 gün daha açık kalacak. MEB henüz 2022-2023 eğitim öğretim yılı takvimini açıklamadı. Ancak daha önceki tarihler göz önünde bulundurulduğunda 17 Haziran’da başlayacak yaz tatilinin Eylül ayının ilk haftasına kadar sürecek. Öğrenciler, yaz tatilinde toplam 90 gün tatil yapacak.

2022 Bursluluk Sınavı Başvuruları Başlıyor!

Milli Eğitim Bakanlığı, ihtiyaç sahibi ortaokul ve lise öğrencileri için her yıl bursluluk sınavları düzenliyor. MEB takvimine göre ortaokul 5,6,7,8. sınıflar ile lise 9,10 ve 11’nci sınıfların katılacağı sınav 4 Eylül tarihinde düzenlenecek. Sınavda başarılı olan öğrencilerin eğitim giderlerini karşılayabilmesi için her ay devlet tarafından 470 TL burs ödemesi yapılacak. Açıklanan takvime göre bursluluk sınavı başvuruları 21 Nisan-13 Mayıs tarihleri arasında alınacak.

2022 Resmi Tatil Günleri 

Resmi ve dini tatil günlerinde okullar ve üniversiteler eğitim öğretim faaliyetlerine ara veriyor. Bu yıl birçok resmi tatil tarihinin hafta sonuna denk gelmesi sebebiyle ek olarak tatil yapılamayacak. İşte okulların tatil nedeniyle kapalı olacağı o tarihler;

  • Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 23 Nisan Cumartesi (hafta sonu)

  • Emek ve Dayanışma günü 1 Mayıs Pazar (hafta sonu)

  • Ramazan Bayramı 2-4 Mayıs (3 gün okullar kapalı)

  • Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı 19 Mayıs Perşembe (okullar tatil)

Yaz tatiline denk gelen resmi tatiller;

  • Kurban Bayramı 9-12 Temmuz

  • Demokrasi Bayramı 15 Temmuz

  • Zafer Bayramı 30 Ağustos 

  • Cumhuriyet Bayramı 29 Ekim