Mum Yakmak Sıhhatiniz İçin Makus Olabilir

Pek çok meskende, bir sehpa yahut masanın üzerinde hayli şık görünümleri ile mum vardır. Bilhassa bayanların tercih ettiği mumların yaydığı ışık onlara sakinlik ve huzur verir. Bunlar tanınan dekoratif öğelerdir ve rastgele bir odayı süsleyebilir ve sıcak ve rahat görünmesini sağlayabilirler. Hoş ve rahat görünebilirler, fakat mumlar sıhhatiniz için her vakit düzgün bir fikir değildir.

MUM YAKMAK SIHHATİNİZ İÇİN MAKÛS OLABİLİR

Bir mum yaktığınız anda sıhhatsiz bir unsur açığa çıkabilir. Çoğu, petrolden yapılan parafinden yapılır. Parafin bazlı mumları yaktığınız anda benzen üzere kimyasallar açığa çıkabilir. Bu unsurlar teneffüs yollarınız üzerinde tahriş edici bir tesire sahip olabilir.

MUM YAKMAK SAĞLIKLI MI?

Ne yazık ki, parafin tek sorun değil. Bir mumun fitili kurşun içerebilir. Kimi ülkelerde kurşun fitili olan mumları satmak yasa dışıdır, lakin bu her yerde geçerli değildir. Tatildesiniz ve hoş bir mum görüyor musunuz? Fitilin kurşunsuz olup olmadığını denetim edin. Oda kokularına misal biçimde, kokulu mumlar, potpuriler ve tütsüler de sıhhate ziyan verebilirler. Mumlar yandıklarında asetaldehit, formaldehit, naftalin üzere organik kimyasal unsurları havaya yayarlar. Tekrar mumun yanmasıyla oluşan siyah isin tortusu aslen karbondan oluşsa da, ftalat ve uçucu organik bileşikler (benzene, toluen gibi) içerebilir. Bunlar havadan nefes yoluyla alınabileceği üzere, bilhassa elektrik yüklü yüzeylere (televizyon, bilgisayar, plastik örtüler gibi) kolay kolay çekilirler. Bu unsurların kanser ve hudut sistemi hasarı yapabilecekleri bilinmektedir. Ayrıyeten, kimi mum fitillerinde bulunan kurşun da mumun isine karışabilir. Kurşun, bilhassa çocuklarda hudut sistemi hasarı ve öğrenme zahmeti yapabilir. Mumların yakılması ile polisiklik aromatik hidrokarbonlar da açığa çıkar. Bu hususlar, gaz ve dizel yakıtları ile de havaya karışmaktadır ve bebeklerin düşük doğum tartısıyla doğmasına, bunun yanı sıra kansere sebebiyet verebilmektedir.ALTERNATİF

Neyse ki, mumları evinizden büsbütün çıkarmanıza gerek yok. Dediğimiz üzere birçoğu parafin içeriyor lakin hepsi değil. Soya yahut balmumundan yapılan mumlar da vardır. Yeni mumlar alacak mısın? Bu doğal bileşenlerden yapıldığından emin olun.