Miçotakis’ten Devlet Bahçeli’ye harita reaksiyonu: ‘Bu bir provokasyon mu yoksa gerçek amaç mi?’

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Lideri Ahmet Yiğit Yıldırım‘ın dün toplumsal medyada paylaştığı Ege Denizi‘ni içeren “Denizlerdeki Misak-ı Millimiz” başlıklı harita, Ankara-Atina çizgisinde tansiyonu yükseltmişti. 

Paylaşılan harita, birçok Yunan siyasetçi tarafından reaksiyonla karşılanmış, Yunan basını da Türkiye’ye yönelik kin ve nefret içeren paylaşımlarda bulunmuştu.

Atina merkezli Kathimerini gazetesine konuşan diplomatik kaynaklar, haritaya ait “Maalesef bu manzara, bizim Türkiye ile her gün yaşadığımız ve tansiyonu tırmandıran çok uçtaki açıklamaların bir kısmı” demişti.

Yunan yetkililer, “Bir an evvel ülkemizin toprak bütünlüğünü kuşkuda bırakan bu kabul edilemez olayın düzeltilmesini bekliyoruz” tabirlerini kullanmıştı.

BAŞBAKAN MİÇOTAKİS’TEN SERT REAKSİYON GELDİ

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis‘ten kelam konusu haritaya ait bir açıklama geldi.

Kiryakos Miçotakis, İdeal Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Lideri Ahmet Yiğit Yıldırım ve MHP başkanı Devlet Bahçeli’nin yer aldığı harita ile bir arada çekilmiş fotoğrafı paylaşarak, sert reaksiyon gösterdi.

Miçotakis, Twitter hesabından yaptığı paylaşıma ait olarak şu tabirleri kullandı:

“Bu haritaya uygun bakın. Girit, Rodos, Midilli, Sakız, Samos hepsi Türkiye tarafından alınmaktadır. Bu, aşırılıkçıların ateşli düşü mı yoksa Türkiye’nin resmi siyaseti mı? Öbür bir provokasyon mu yoksa gerçek amaç mi? Cumhurbaşkanı Erdoğan, küçük koalisyon ortağının son maskaralıklarına ait tavrını netleştirmeli.”