Meteoroloji’den 11 vilayet için sağanak yağış uyarısı

İstanbullular bugün birçok ilçede şiddetli ve kısa periyodik yağış geçişleriyle uyandı. Gök gürültülü yağışlar yer yer trafikte görüş uzaklığını 2 metrelere indirdi. Öteki yandna Meteoroloji Genel Müdürlüğü aktüel hava durumu kestirimlerini toplumsal medyadan duyurdu.

İşte Meteoroloji’nin son dakika hava durumu ikazları ve birtakım illerimizle ilgili verilen varsayımlar.

SICAKLIKLARDA ÖNEMLİ BİR DEĞİŞİM YOK

Haftalık varsayımları içeren haritayla birlikte yapılan açıklamada “14 Ağustos’a kadar hava sıcaklıklarında değerli bir değişiklik olmayacağı, “Ülkemiz genelinde mevsim normalleri civarında seyredeceği varsayım ediliyor” denildi.

11 VİLAYETTE YAĞIŞ UYARISI YAPILDI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan kestirime nazaran, yarın öğlen saatlerinden itibaren İç Ege ile Batı Akdeniz’de beklenen sağanak ve gök gürültülü sağanak Manisa, Uşak, Afyonkarahisar, Denizli, Isparta ve Burdur etraflarıyla Kütahya’nın güney, İzmir, Aydın, Muğla ve Antalya’nın iç kesitlerinde mahallî kuvvetli olacak.

VATANDAŞLARA HAVA DURUMU UYARISI

Değerlendirilen hava varsayım raporlarına nazaran ani sel, su baskını, yıldırım ve ulaşımda aksamalar üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması isteniyor.

KONYA İÇİN SAAT VERİLDİ

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Konya’nın batısında gök gürültülü sağanak beklendiğini bildirdi.

Genel Müdürlükten yapılan kestirime nazaran, Konya’nın batı etraflarında ilerleyen 2 saatlik dönemde gök gürültülü sağanak, lokal olarak kuvvetli olacak.

Vatandaşlar ani sel, su baskını, yıldırım, mahallî dolu yağışı ve yağış anında kuvvetli rüzgar üzere aksiliklere karşı uyarıldı.

İZMİR İÇİN DİKKAT

Meteoroloji 2’nci Bölge Müdürlüğü, yarın İzmir’in doğu ilçelerinde kuvvetli yağış uyarısı yaptı. Yapılan ikazda, gök gürültülü sağanak yağışın, İzmir’in doğu ilçeleri Ödemiş, Kiraz, Beydağ, Tire, Bayındır ve Kemalpaşa’da tesirli olacağını bildirdi.

Saat 14.00 ile 21.00 ortasında olması beklenen gök gürültülü kuvvetli yağışın (21-50 kg/m2) olarak beklendiğini belirtildi.

Buna nazaran, vatandaşlardan ani sel, su baskını, yıldırım, mahallî dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar, hortum ve ulaşımda aksamalar üzere mümkün aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunmaları istendi.

KAYNAK: HABER7