Memurlar yüksek kiralar nedeniyle küçük kentlere yöneldi

Son periyotta emlak dalında fahiş artış furyası başladı.

Kısa müddette kira ve konut fiyatları kendini katlamaya başladı.

Hükümet mevzuya ait tedbirler alarak yeni projeler geliştirirken husus kısa müddette ömrü olumsuz etkiledi.

Büro Memur-Sen Genel Lideri YusufYazgan, sendikanın genel merkez binasında basın açıklaması düzenleyerek bahse ait açıklamalarda bulundu.

“Memurlar sıkıntı kaideler altında”

Yazgan’ın gündeminde enflasyon nedeniyle artan konut ve kira fiyatlarından kaynaklı kamu vazifelilerinin yaşadığı sorun yer aldı.

Memurların enflasyon nedeniyle sıkıntı durumda olduklarını ve son günlerde bilhassa büyükşehirlerde yaşanan konut ve kira fiyatlarındaki artıştan ötürü muzdarip olduklarını vurgulayan Yazgan, “Ankara’da 5 bin, İzmir’de 6 bin, İstanbul’da da 7 bin liranın üzerinde bir kira kelam konusu.

Dolayısıyla ortalama memur maaşının 10 bin lira olduğunu değerlendirdiğimizde, besin fiyatlarındaki artışla birlikte memurlarımız gerçekten büyükşehirlerde sıkıntı durumda kalmaktalar ve güç geçim kuralları nedeniyle sıkıntı kurallar altında memuriyet hayatını sürdürmekteler” diye konuştu.


“Kamu vazifelileri küçük kentlerde yaşamayı tercih eder hale geldiler”

Yazgan, küçük kentlerde yaşayan memurlar ile İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere büyükşehirlerde yaşayan memurların tıpkı maaşı aldıklarını lakin masraflarının tıpkı olmadığını belirterek, “Bizim sendika olarak önerdiğimiz ‘büyükşehir farkı’ biçiminde büyükşehirde yaşayan kamu görevlilerinde bir dokunuş yapılması lazım.

Bununla ilgili son devirde yaşanan besin artışı, konut ve kira fiyatlarındaki artış, bunu bir sefer daha gösterdi.

Kamu vazifelileri bugün Ankara, İstanbul ve İzmir yerine küçük kentlerde yaşamayı tercih eder hale geldiler. Kamu yönetimi, hükümet ve kurumlar büyükşehirlerde memur tutma noktasında öteden beri zorluk çekiyorlardı.

“Tayin isteme suratı arttı”

Büyükşehirlere atanan memurlar, öteki vilayetlere tayin istiyorlardı. Hasebiyle bunun suratı artmış oldu. Büyükşehirlerde yerleşik olarak yaşayan memurlar bile artık küçük vilayetlere gitme noktasında bir uğraş içerisindeler.

Bu, devletin ve kurumların büyükşehirlerde norm kadroyu doldurmasını önleyecek. Münasebetiyle büyükşehirlerde bu maaşa memur çalıştırmak zorlaşacak” sözlerini kullandı.

Öte yandan Yazgan, büyükşehirlerde yaşayan memurlara ‘büyükşehir farkı’ verilerek, memurların konut ve kira fiyatlarında yaşayacağı sorunun ortadan kalkacağını kaydetti.