Maymun çiçeği virüsü yayılıyor: Avrupalı yetkililer uyardı

Afrika dışındaki ülkelerde ağır olarak tespit edilen ve tasa yaratan maymun çiçeği salgını ile ilgili olarak İngiltere’den değerli açıklamalar geldi.

Dünyada corona virüsü tasası şimdi atlatılmamışken, onlarca ülkede maymun çiçeği (monkeypox) salgınının patlak vermesi telaş ve dehşet yarattı.

Genelde Afrika’nın orta ve batı bölgelerindeki tropik alanlarda ortaya çıkan maymun çiçeği hastalığında hadise sayısı 100’ü geçti. Avrupa, Amerika ve Avustralya kıtalarında görülen ve ciltte deformasyon, baş ve kas ağrısı üzere semptomlar gösteren hastalıkla ilgili İngiltere’den kıymetli açıklamalar geldi.

Virüs hala Afrika’da Avrupa’dan çok daha yaygın olsa da, yetkililer, virüsün insanlardan hayvanlara bulaşması durumunda, endemik hale geleceğinden kaygı ettiklerini açıkladı. İngiltere’de toplam olay sayısı 56’ya çıkarken, Sıhhat Bakanı Sajid Javid, virüsün birbirine ilişkisiz şahıslarda ortaya çıktığını ve toplu bir yayılma kelam konusu olduğunu söyledi.

‘YÜKSEK TEYAKKUZ GEREKECEK’

Javid, sıhhat işçisi ortasında “yüksek teyakkuz” gerektiğini de vurguladı.

Sıhhat Bakanı, ülkede maymun çiçeği ile uğraşan tabipler için bir yardım sınırı kurulduğunu ve ekstra test kapasitesi sunulduğunu da kelamlarına ekledi.

Sıhhat yetkilileri salgını “önemli ve tasa verici” olarak nitelendirdi, lakin İngiltere için riskin şimdi düşük olduğu vurgulandı.

Monkeypox ile enfekte olmuş bireylerin yakın temaslarına Imvanex isimli bir çiçek hastalığı aşısı sunuluyor. Bu, kısmen iki hastalık ortasındaki benzerlikler nedeniyle insanlarda muhakkak bir ölçü muhafaza sağlarken, hastalığın daha az şiddetli atlatılmasını da sağlıyor.