Maymun çiçeği virüsü: İngiltere’de hadise sayısı 20’ye yükseldi, hükümet aşı stoğunu artırıyor

Science Photo Library

İngiltere Sıhhat Bakanı Sajid Javid, ülkede maymun çiçeği virüsüne yakalananların sayısının 20’ye yükseldiğini açıkladı. Javid, “Virüse karşı aktif aşılardan daha fazla doz temin ettik” dedi.

Sajid Javid bugün yaptığı açıklamada 11 şahısta daha maymun çiçeği virüsü tespit edildiğini söyledi.

İngiltere’de daha evvel hadise sayısı 9 olarak açıklanmıştı.

İngiltere’de virüse karşı kaç doz aşı yapılması gerekeceği ya da mevcut aşı stoğunun ölçüsüne ait bir açıklama yapılmış değil.

Maymun çiçeği virüsü için özel olarak geliştirilmiş bir aşı yok fakat çiçek hastalığı aşıları, maymun çiçeğine benzerlik taşıması nedeniyle uygun bir koruyuculuk sağlayabiliyor.

Daha evvel Orta Afrika ve Batı Afrika ülkeleri dışında çok nadiren görülen maymun çiçeği virüsü İngiltere dışında İspanya, Portekiz, İtalya, İsveç, Belçika, ABD, Kanada ve Avustralya’da da tespit edildi.

İspanya’da hadise sayısı bugün 21’e yükseldi.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ NEDİR?

Çiçek hastalığına benzeyen virüsün birinci belirtileri; ateş, baş ağrısı, şişlikler, sırt ağrısı, kas ağrısı ve halsizlik.

Science Photo Library

Ekseriyetle yüzde başlayan ve daha sonra bedenin öteki bölgelerine yayılan bir döküntü de görülebiliyor.

Hastalığa yakalananlar aşısız olsalar dahi birçok vakit hastalığı hafif geçiriyor ve birkaç hafta içinde atlatabiliyorlar.

Virüs, maymun çiçeğine yakalanmış diğer bir bireyle yakın temas halinde ya da bedendeki deri sıyrıkları, teneffüs yolu, gözler, burun yahut ağız yoluyla bulaşabiliyor.

Cinsel alaka sırasında direkt temas yoluyla da virüse yakalanmak mümkün.

Virüs ayrıyeten bulaştığı maymunlar, sıçanlar ve sincaplar üzere hayvanlar ya da yatak kadrosu ve giysi üzere objelere temas yoluyla yayılabiliyor.