Listeye Dikkat: En Büyük 100 Balina, Bu Altcoin’leri Satıyor!

Kripto para piyasası son haftalarda kredi platformlarının iflas haberleriyle ek satışlar gördü. Madenciler ve bireysel yatırımcılar tarafından yapılan panik satışların yanında, en büyük 100 Ethereum balinası bu 10 altcoin projesinden hızla uzaklaşıyor.

Ethereum balinaları bugün en çok bu 10 altcoin projesini sattı

Kripto para piyasasının aktif cüzdanları, Kasım ayından bu yana ilk kez 147.000’den fazla adres kaydetti. Bitcoin’in (BTC) piyasa değeri Haziran ayında %33 daha düşerken, altcoin’lerde satış baskısı altında. WhaleStats tarafından sağlanan veriler, balinaların bugün en çok FTT, DEI ve WOO gibi altcoin’leri sattığını gösteriyor. USDC, ETH ve USDT, genel olarak bu listenin ilk sıralarında yer almaktadır. İlginç bir şekilde, balinalar bugün MCB ve POLY’de de yüklü satışlar yaptı.

Piyasa değerine en büyük stablecoin’lerden biri olan USDC, bugün 1 milyon doların üzerinde satış gördü. Diğer yandan Ethereum, 79 bin dolarla ikinci sırada yer alıyor. Bununla birlikte, Ethereum geçen haftadan bu yana %10’dan fazla değer kaybetti. Bu esnada, Bitcoin fiyatı da %8 civarında düştü. Listenin ilerleyen sıralarında, USDT ve FTT yer alıyor. Balinalar bugün yaklaşık 50 bin dolar değerinde USDC sattı. FTX borsasının yerel kripto para birimi olan FTT, 39 bin dolarla dördüncü sırada. Listenin genel görünümü aşağıdaki gibidir.

  1. USD Coin (USDC)
  2. Ethereum (ETH)
  3. Tether (USDT)
  4. FTX Token (FTT)
  5. Fei USD (FEI)
  6. Wootrade Network (WOO)
  7. MCDEX Token (MCB)
  8. Polymath (POLY)
  9. Pax Dollar (USDP)
  10. TrueUSD (TUSD)

Bitcoin düşerken, veriler balinaların değerIendirdiğini gösteriyor

Devam eden çöküşün ortasında, on-chain veriler, Bitcoin balinalarının sessizce çantalarını doldurduğunu gösteriyor. Kriptokoin.com analizlerinde aktardığımız üzere, Bitcoin şu anda 20.000 doların altında işlem görüyor. Bu esnada, ATH fiyatından yaklaşık %70 değer kaybetti. Bunun gibi büyük satışlar sırasında birçok yatırımcı pozisyonlarını tasfiye eder. Ancak, 1.000’den fazla BTC’ye sahip olanlar söz konusu olduğunda durum böyle görünmüyor.

IntoTheBlock’tan gelen yeni veriler, bu düşüş sırasında balinaların aslında biriktirmeye devam ettiğini gösteriyor.

Ek olarak, Blockchain analitik firması IntoTheBlock’un araştırma analisti Juan Pellicer, bu verilere bakarak şunları söyledi:

Son çok yıllı uzun ayı piyasasında Bitcoin balinaları, grafikteki kırmızı okla belirtildiği gibi yüksek bir hızda birikme avantajından yararlandı.

Ancak Pellicer, balinaların dengelerinin büyümeye devam etmesine rağmen, “şimdiye kadar son ayı döngüsündeki aynı yoğunlukta yaptıklarını görmüyoruz” gerçeğine dikkat çekti. Bu haftanın başlarında, Blockchain analitiği Glassnode ayrıca balinaların agresif bir şekilde dengelerini artırdığını ve doğrudan borsalardan ayda 140.000 Bitcoin aldığını söyledi. Glassnode’a göre şu anda balinalar 8.69 milyon BTC’ye veya Bitcoin’in toplam 21 milyon arzının %45,6’sına sahip.