Kümbet Yaylası yıldız fotoğrafçılığı için bulunmaz nimet

Giresun Kümbet Yaylası doğasıyla insanları mest ederken, sanatkara da sayısız imkân sunuyor. 1800 metrede yer alan Birun Kümbet Dağ Meskenleri kâh sanat atölyelerine mesken sahipliği yapıyor, kâh fotoğrafçıların uğrak yeri oluyor. Hem kent karmaşasından uzak, hem çam ve ladin ağaçlarıyla çevrili yer son yıllarda giderek popülerleşen yıldız fotoğrafçılığı için de bulunmaz nimet. Yıldız fotoğrafçılığının sonlarını zorlayan üç arkadaş Engin Ayyıldız, Hakan Aydın ve Ahmet Kılıç da Kümbet Yaylası başta olmak üzere Giresun’un bütün doğal hoşluklarını yıldızların eşiğinde fotoğraflamış. Giresun Fotoğraf Sanatı Derneği üyesi olan bu üç arkadaş, bölgeyi gezdikçe yapabileceklerinin en üst düzeyiyle tanışmışlar. 2016 yılında başladıkları yıldız fotoğrafçılığında artık tam bir profesyoneller.

Yıldız fotoğrafçılığıyla ilgili merak ettiğimiz her şeyi, Engin Ayyıldız’a sorduk. Ayyıldız, bu işe başladıklarında yıldız fotoğrafçılığıyla ilgili bilgilerin altın bedelinde olduğunu, zira çok az kişinin bu işi yaptığını söylüyor. Yıldız fotoğrafçılığını Karadeniz’de yapmanın avantajı olarak da, “Dağlar yükseklik itibariyle ışıkları kestiği için, yıldızları görmek mümkün” diyor.

Engin Ayyıldız

IŞIĞA HÜKMETMEYİ ÖĞRENDİK

Bir mühlet sonra Samanyolu yetersiz gelip, bölgedeki hoşlukları de fotoğraflarına katıyorlar. Şelaleler, travertenler, kaleler, keşfedilmesi gereken bütün noktalara giderek, yıldızlarla birlikte fotoğraflamak önemli bir emek. Ayyıldız, “Biz şanslıyız, yıldızı sunabileceğimiz çok şeyimiz var. Fotoğrafları kabul edilen pozlama kıymetleriyle daima tek kare çektik. Bu çok uğraş gerektirdiği için, çok fazla tercih edilmeyen bir prosedür. Genelde beşerler şelaleyi gündüz fotoğraflıyor, akşam da yıldızları çekip birleştiriyor. Biz gece karanlıkta gidip iki üç led yahut ortama uyabilecek ışık kullanıyoruz. Üstelik o kadar az ışık kullanıyoruz ki, esasen yüksek pozlama bedelleriyle çıktığımız için o ışık bile fazla geliyor. Fotoğrafladıkça ışığa hükmetmeyi öğrendik” diyor.

YAYLADA HER YER YILDIZ

2016’dan beri sayısız yapıta imza atan üç arkadaş, daha sonra Giresun’la yetinmeyip Trabzon, Rize üzere yakın bölgelerde, hatta tatile gittikleri yerlerde bile yıldızların fotoğraflarını çekiyorlar. Gece yapay ışığı görmedikleri her yer ‘yıldız’ nasılsa. Işığın insan hayatını nasıl etkilediğini de işte bu çalışmalar sayesinde fark etmişler. Ayyıldız, “Işığın tabiatın istikrarını nasıl bozduğunu tek kare fotoğraflayarak göstermek istedik. Birtakım köylerin ışıklarıyla çektiğimiz gökyüzü ve ışıksız çektiğimiz gökyüzünü birleştirdik. Işıksız gökyüzü parlak ve net” diyerek ortadaki farka dikkat çekiyor.

İLK YILDIZ SERGİSİ

Türk Fotoğraf Federasyonu’nun da üyesi olan Ayyıldız, yurt içi ve yurt dışı birçok müsabakadan ödül almış. Ayyıldız bölgede yaptıklarını, “Giresun’da yıldız fotoğrafçılığını biz başlattık. Karadeniz’de birinci yıldız standını biz açtık. Eylül ayında Giresun’da kamp fotoğrafçılığının üçüncüsünü yapacağız. Genelde Kümbet yahut Şebinkarahisar bölgesinde yapıyoruz. Kampa katılanlara öteki yerde bulamayacakları fotoğraf eğitimini fiyatsız veriyoruz” tabirleriyle anlatıyor.