KOBİ’lere 100 milyon dolarlık yeni kaynak

Türkiye İş Bankası, Asya Altyapı Yatırım Bankası (AIIB) ile 100 milyon dolar meblağında 5 yıl vadeli yeni bir kredi muahedesi imzaladı. Kredinin, küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) likidite muhtaçlıklarının finansmanında ve işletme sermayesinin güçlendirilmesinde kullandırılacağı kaydedildi.

Bankanın, geçtiğimiz ay da yeşil dönüşüm ve sürdürülebilirlik odaklı alanlarda kullandırmak üzere Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile Memleketler arası Finans Kurumu’ndan (IFC) toplam 227 milyon dolar fiyatındaki kaynak sağlamıştı.

‘AIIB İLE ALAKAMIZIN GÜÇLENECEĞİNE İNANIYORUZ’

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Gamze Yalçın, mevzuya ait yaptığı açıklamada, güç fiyatlarında yüksek seviyeli artışların gerçekleştiği ve tedarik zincirlerinde kırılmaların yaşandığı, Covid-19 salgınının iktisatta yarattığı tesirlerin devam ettiği mevcut ekonomik konjonktürde, AIIB’den aldıkları uzun vadeli kaynağı KOBİ’lerin kullanımına sunmanın kıymetli olduğunu vurguladı.

Bu kaynağın, işletmelerin finansal dayanıklılığının artmasını ve yeni istihdam imkânlarının yaratılmasını olumlu etkileyeceğini söz eden Yalçın, “Uluslararası piyasalarda İş Bankası’na duyulan inancın bir göstergesi olan bu kredi, Türkiye İş Bankası’nın AIIB ile gerçekleştirdiği birinci süreç. Bankamızın işbirliği içerisinde olduğu milletlerarası finansal kuruluşlar ortasına AIIB üzere saygın bir kurumun da katılmasından büyük memnuniyet duyuyoruz. Gelecek periyotlarda de AIIB ile olan bağın güçlenerek devam edeceğine inanıyoruz” dedi.

‘ÜYE ÜLKELERİN DESTEKLENMESİNE YÖNELİK KARARLIĞIMIZIN ÖRNEĞİ’

Asya Altyapı Yatırım Bankası Genel Yöneticisi Najeeb Haider ise, Covid-19 salgınının tesirlerinin azaltılması programı kapsamında sağladıkları bu kaynağı, üye ülkelerin ve partner kuruluşların desteklenmesine yönelik kararlılıklarının ve kapasitelerinin bir örneği olarak gördüklerini belirtti.

Bu süreci İş Bankası ile uzun vadeli ve karşılıklı yarar sağlayan işbirliklerinin başlangıcı olarak gördüklerini vurgulayan Haider, “Dünya iktisadının içerisinde bulunduğu kuvvetli şartlar altında Türk iktisadının bel kemiği olan KOBİ’lere dayanak vermekten ve Türkiye’nin en büyük özel bankası olan İş Bankası ile işbirliği yapmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz” diye konuştu.