Jorge Jesus, oyun sistemini hazırladı

Fenerbahçe’de teknik yönetici Jorge Jesus’un misyona gelmesiyle birlikte gerek grupta, gerekse tesislerde birçok değişiklik yaşandı.

Deneyimli teknik adamın yaptığı en değerli değişiklerden biri de niyet yapısı oldu. Artık Avrupa arenası da en az Üstün Lig kadar kıymetli hale geldi sarı-lacivertliler için.

Portekizli deneyimli çalıştırıcı yaptığı toplantılarda daima bu mevzunun altını çiziyor. Fenerbahçe’nin teknik işvereni öğrencilerine Şampiyonlar Ligi’nde kümelere kalmak istediğini ve kadronun bunun için potansiyelinin olduğunu vurguluyor.

İlk gaye Dinamo Kiev maçı

Takım da bu sayede tam olarak Dinamo Kiev ile oynanacak ön eleme maçına odaklanmış durumda. Yapılan ağır idmanların da temel amacı Kiev maçına hazır bir grupla çıkmak.

Fenerbahçe’de teknik yönetici Jorge Jesus grupla yakın bağlar kurmayı da ihmal etmiyor. Geniş bir grupla vazifeye başlayan Portekizli teknik adamın yardımcıları da tesislerde oyuncularla daima temas halinde. İdman dışında kalan kısımlarda yapılan sohbetler ise çoklukla futbol dışı oluyor. Bu sayede teknik takım oyuncuları daha yakından tanıyor. Sohbetlere vakit zaman teknik yönetici Jesus’un da dahil olduğu ve böylelikle öğrencileriyle futbol dışında da sohbetler yaptığı öğrenildi.

 

Arnavutluk temsilcisini 4-0 mağlup ettiler

UEFA Şampiyonlar Ligi 2. Ön Eleme Turu’nda Dinamo Kiev’le eşleşen Fenerbahçe, özel maçta Arnavutluk temsilcisi Tirana ile karşı karşıya geldi. Çaba Fenerbahçe Can Bartu Tesisleri’nde oynandı.

Müsabakayı baştan sonra üstün götüren sarı-lacivertliler alandan 4-0’lık zaferle ayrıldı. Fenerbahçe Can Bartu Tesisleri’ndeki karşılaşmada yıldızlaşan isim Lincoln Henrique oldu. Genç on numara uğraşta 2 asist yaptı. Brezilyalı yıldız ayrıyeten kadroyla çıktığı birinci karşılaşma olan Shkupi karşısında fileleri havalandırdı.

Sistem 4-4-2

Yeni dönem hazırlıklarının startını veren Fenerbahçe’de Portekizli teknik yönetici Jorge Jesus’un başındaki saha dizilişini büyük ölçüde belirlediği ortaya çıktı. Sarı-lacivertliler, 4-4-2 tertibinde alanda yer alacak. Maçın gidişatına ya da rakibe nazaran 4-2-3-1 ve 4-1-3-2 nizamına de geçiş olabilecek fakat deneyimli çalıştırıcının ana sistemi 4-4-2 üzerine olacak.

Tabii ki bu sistemde en değerli nokta ise merkez orta saha oyuncularının profili. Birbirinden farklı özelliklerde oyunculardan bu sistem oluşturulacak. Jesus her fırsatta öğrencilerinden daha süratli oyun isterken, yeni dönemde daha ofansif bir yapı kurmaya çalışan sarı-lacivertlilerde orta saha 6 ve 8 numaralardan oluşacak. Üçlü bir orta saha olursa bunların önüne 10 numara olarak Lincoln olacak.

 

Önceliği hücum

Daha evvel çalıştırdığı gruplarda da öncelik olarak hamlesi düşünen Jorge Jesus’un bu yüzden 4-4-2 sistemi üzerinde durduğu öğrenildi. Atılacak her golün futbolu daha da güzelleştirdiğini savunan Portekizli çalıştırıcı, birinci andan itibaren de oyuncularına bu anlayışı benimsemelerini istedi. Böylelikle Jesus’un 4-4-2’si ile Fenerbahçe yeni dönemde daha süratli ve atak bir futbol ortaya koyacak.