İsveç Başbakanı Andersson istifa edeceğini açıkladı

Sosyal Demokrat İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, hafta sonu yapılan genel seçimlerde meclis çoğunluğunu kaybetmesi üzerine istifasını duyurdu. Başşehir Stockholm’de bir basın toplantısı düzenleyen Andersson, oy sayım süreci şimdi tamamlanmamış olsa da sağ partilerin mecliste çoğunluğu kazandığının katılaştığını söyledi. “Parlamentoda bir ya da iki sandalyelik avantajları olacak” diyen Anderson, “Bu az farklı bir çoğunluk fakat tekrar de bir çoğunluk” diye konuştu. Andersson “Başbakan olarak yarın istifamı sunacağım” sözlerini kullandı.

İsveç’te hafta sonu yapılan seçimlerden zaferle ayrılan Ulf Kristersson liderliğindeki sağ muhafazakâr seçim bloğu Ilımlılar, İsveç Demokratlar, Hıristiyan Demokratlar ve Liberaller isimli dört partiden oluşuyor. Şimdi kesin olmayan sonuçlara nazaran sağ blok mecliste 176 sandalye kazanıyor. Andersson liderliğindeki sol blok ise 173 milletvekilinde kalıyor. Başbakanlık vazifesini alacak olan Ölçülü Parti başkanı Ulf Kristersson da basın mensuplarına yaptığı açıklamada yeni hükümeti oluşturmak için çalışmalara bir an önce başlayacağını duyurdu.

İsveç’te seçimlerin en büyük sürprizi göç tersi siyasetleriyle bilinen, sağ popülist ve milliyetçi İsveç Demokratlar partisinin yüzde 20,6 ile sandıktan ikinci parti olarak çıkması oldu. Başbakan Andersson birçok İsveçlinin partinin ikinci olmasından duyduğu kaygıyı anladığını belirterek “Endişenizi görüyorum ve paylaşıyorum” dedi. İsveç Demokratlar önderi Jimmie Akesson, seçim sonrasında yaptığı açıklamada partisinin İsveç’te güvenliği tekrar inşa etmek için “yapıcı ve itici güç” olacağını söyledi. (DW Türkçe)