iOS kullanıcıları YouTube’da PiP özelliğine sonunda kavuştu

PiP, Picture in Picture sözünün kısaltmasıdır. Türkçe karşılığı ise fotoğraf içinde fotoğraf içinde fotoğraftır. PiP özelliği sayesinde kullanıcılar ekranın istediği bir köşesine uygulamanın bir kısmını sabitleyerek aygıtı kullanmaya devam edebiliyor.

iOS için YouTube’de PiP dayanağı daha evvel Amerika Birleşik Devletleri’ndeki YouTube premium aboneleri için aslında mevcuttu. Lakin artık tüm ABD YouTube kullanıcıları tarafından kullanılabilir. Fotoğraf içinde fotoğraf özelliğinden yararlanmak için premium abonelik gerekiyor. 

Google, geçen yıl fotoğraf içinde fotoğraf dayanağının hem premium üyesi olan hem de olmayan YouTube kullanıcılarına sunulacağını duyurmuştu. 1 yıllık uzun bir test sürecinin akabinde tüm dünyadaki iOS kullanıcılarına PiP sonunda sunuldu.

YouTube uygulamasında PiP özelliğini test etmek için bir görüntü açın. Akabinde parmağınızı ekranın altından üst hakikat kaydırarak YouTube’dan çıkın. Bu sayede Görüntü, ekranın etrafında hareket ettirilebilen bir küçük oynatıcıya aktarılıyor.

PiP özelliği, iOS ve iPadOS 15 ve sonraki sürümleri çalıştıran ‌iPhone‌ ve ‌iPad‌ aygıtlarında kullanılabiliyor. 

KAYNAK: HABER7