Instagram’dan 18 yaş altındakileri üzecek haber: ‘Kefil’ koşulu geliyor

İlk olarak 2019 yılında kullanıcılarına Instagram’a kayıt olurken yaş bilgisi girme zaruriliği getiren Meta, bunu bir adım daha öteye taşıyacak bir duyuru yaptı. Şirket, Instagram’da kullanıcıların yaş doğrulaması yapmalarını sağlayacak yolları test ettiğini açıkladı.

WebTekno’nun aktardığı habere göre; küçük yaşta toplumsal medya kullanımının büyük tartışmalara yol açtığı devirde gelen yeni kararla birlikte Instagram, kullanıcılardan yaş doğrulaması isteyecek. Şirket, bunu yapmak için görüntü selfie çekme ve ‘sosyal kanıt’ yollarını denediğini duyurdu.

‘VİDEO SELFİE ÇEKEREK YAŞ KANITLAMA’

Bu teknikle birlikte kullanıcılar, yaşlarını kanıtlamak için uygulama içinde görüntü selfie çekecekler. Çekilen görüntü, sonrasında dijital kimlik teşebbüsü Yoti ile paylaşılacak. Yoti’nin teknolojisi, kullanıcının yüzünü tahlil ederek iddiası bir yaş sunacak. Sonrasında görüntü hem Meta’dan hem de Yoti’den silinecek.

SOSYAL İSPAT NASIL GERÇEKLEŞECEK?

Bu teknikte ise kullanıcıların yaşlarını kanıtlamak ortak takipçilere dayanacak. 18 yaşından büyük rastgele bir kişi, bir kullanıcı için kanıtçı olabilecek. Yaşınızı kanıtlamak isteyen bir kişi size bunun için istek gönderecek. Bu isteğin üç gün içinde cevaplanması gerekecek.

ABD’DE TEST EDİLİYOR

Instagram, bu formüllerin yanı sıra direkt kimlik, ehliyet vs. üzere evraklarla de yaş doğrulamayı kabul etmeye devam edecek. Fotoğrafla çekilen kimlik bilgileri 30 gün boyunca Instagram sunucularında depolanıyor ve bu müddetin akabinde siliniyor.

Yeni özelliği şu an için sadece ABD’de test etmeye başlayan Instagram, platforma 13 yaşından küçüklerin üye olmamasını mecburî kılıyor.