İlişkinizin Manipülasyonlarla Devam Ettiğini Gösteren Birbirinden Toksik İşaretler

Aşk gözleri kör edermiş, kalp konuşmaya başlayınca mantık susarmış… Sizin de aşktan gözleriniz kör olduysa yine de bir şeylerin ters gittiğini düşünüyorsanız bir yol göstericiye ihtiyacınız olabilir. Eğer ilişkinizde aşağıdaki işaretlerden herhangi biri varsa tek yapmanız gereken oradan koşarak uzaklaşmak! İşte toksik bir ilişkide olduğunuzu gösteren işaretler…

1. Toksik bir ilişkideyseniz hep diken üstündeymiş gibi hissedebilirsiniz.

Mantığınız susmuş olsa da duygularınız size bir şeylerin ters gittiğini söyleyebilir. İlişki içerisinde kendinizi kötü hissediyorsanız bir terslik var, denebilir.

2. Sürekli bitkin, isteksiz ve depresifseniz dikkat: Farkında olmasanız da bu ilişki sizi hasta ediyor olabilir…

Duygular çoğu zaman yol gösterici olabilir. Kötü his ve ilişkideki yoğun stres vücudunuza da kısa zamanda sirayet edecektir. Bu sizin her geçen gün daha da yorgun hissetmenize, hasta olmanıza ya da depresyona girmenize neden olabilir.

3. Ruh halinde dengesizlikler yaşıyorsanız…

Depresyon aynı zamanda size bir şeyi daha gösterir: Dengesizlik. Çünkü ilişkide bir gününüz iyiyken bir gününüz kötü olur. Partnerinizin ne istediğini anlamayı bırakın, kendinizi neyin mutlu edeceğini bile unutursunuz.

4. Kendinizi dış dünyaya kapatırsınız.

Ne aileniz ne de arkadaşlarınız yorgun ve mutsuz halinize çözüm bulamaz. Siz de günden güne içinize kapanırsınız. Bu durumda mutlaka bir uzmandan yardım almanız gerekebilir.

5. İletişim kurmak imkansızdır.

Partnerinize bir derdinizi açmak isterseniz yanıtsız kalabilir ya da daha da kötü hissetmeye başlayabilirsiniz. Anlaşılmayı beklemek sizi daha da kırmış olacaktır.

6. Şakayla karışık iğneleyici söylemlere maruz kalırsınız.

Partneriniz her koşulda sizi aşağılayıcı ya da kötü hissettirecek şeyler söyleyebilir. Üstelik bunu şakaymış gibi yaptığı için kafanız daha çok karışır ve bu da daha da kötü hissetmenize neden olur.

7. Partneriniz pasif-agresif davranışlar sergiler.

Partnerinizin sürekli olarak kaçak dövüştüğünü düşünebilirsiniz. Şakayla karışık sizi aşağılaması, gerçek duygularını açık açık ifade etmemesi, kavga esnasında sizi kışkırtması ya da suçu devamlı size yüklemesi birer pasif-agresif tutumdur.

8. Kıskançlık ve şüphe ile sizi kıskaca alabilir.

İlişkide yapmadığınız bir şeyle ilgili sık sık suçlanabilirsiniz ya da kıskançlık krizleri hayatınızı kısıtlayabilir.

9. Yüreğinizde ilişkiniz ile ilgili devamlı korku ve panik vardır.

Bir yere gitmeden önce izin istemek zorundaymışsınız gibi hissedersiniz, yanında rahat davranamazsınız ve her an ‘Acaba buna kızar mı ya da küser mi?’ diye düşünebilirsiniz.

10. Aşırı fedakarlık yapmak durumunda kalıyorsunuzdur.

Siz onun için birçok şey yapmak zorunda bırakılırsınız. Akşamki buluşma için iş yerinizden erken çıkmalısınızdır çünkü onun başka vakti yoktur, o çalışırken kahvaltı hazırlamalısınızdır çünkü onun vakti yoktur, gibi…

11. Oysa konu sizin istek ve ihtiyaçlarınıza geldiğinde yanıt alamazsınız.

Siz onun için çabalarken, onun fedakarlık göstermesi gereken yerlerde yapıcı olduğunu göremezsiniz.

12. Ailenizden ve arkadaşlarınızdan uzak durur.

Bir türlü ortak bir çevreniz olamaz. Ya yalnız takılmak ister ya da yalnızca baş başa…

13. Size saygı göstermekten uzak davranışlar gösterir.

Giyiminizden, düşüncenize kadar sizi yargılayabilir. Üstelik ortada tartışma konusu bile yokken…

14. İlişkinizde cinsellik sizin için bir zorundalık haline gelmiş olabilir ya da rızanız olmadan davranışlar sergiliyor olabilir.

Sizi cinsellik konusunda baskılar. Cinsel yaşamınızda özgür bir birey olmaktan uzaklaşır, onun ihtiyaçlarına yönelik davranır olduğunuzu fark edebilirsiniz.

15. Duygusal ve fiziksel olarak sizi tatmin etmekten uzaktır.

Siz ‘verici’ taraf olduğunuzda onun da size karşılık vereceğini sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü siz ne kadar fedakarlık yaparsanız o bunu o kadar normalleştirecektir.

16. Sorunları dile getirdiğinizde size küserek ya da kızarak sorumlu hissettirebilir.

İlişkiniz ile ilgili sorunları dile getirdiğinizde genelde suçlu hep siz olursunuz. Nasıl olursa bir şekilde kendinizi ondan af dilerken bulursunuz.

17. Duygusal şiddetin yanı sıra fiziksel şiddet de gösterebilir.

Psikolojik olarak sizi yıkıma uğratırken çaresi bırakmak için fiziksel anlamda da şiddete başvuruyordur.

18. Paranızı nasıl harcayacağınıza o karar veriyordur.

Kendiniz için harcayacağınız para konusunda sizi manipüle edebilir ya da harcamalarınıza karışabilir. Parayı ortak kullanırken sizin isteklerinizi görmezden gelebilir.

19. Devamlı değişeceğini söyler ancak yine aynısını yapar.

Şikayet ettiğiniz sorunları geçiştirir ya da yapmayacağına söz verir ancak bu durum tekrarlanır.

20. Kendinizi bu ilişkiden çıkamayacakmış gibi hissedersiniz.

Kısır bir döngüye dönüşmüş sorunlar sarmalından hem kurtulamıyorsunuz hem de bitiremiyorsunuz. Baskılar, alışkanlıklar ve ezberlediğiniz bu ilişki türü sizi umutsuz bırakmış olabilir.

Her ilişki kendine özgüdür, bu nedenle eğer bu işaretlerden birkaç tanesi sizin için endişe vericiyse ilişkinizin sağlıklı olup olmadığına dair bir uzmana danışmanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir