HDP’li Oluç: ‘Cumhurbaşkanlığı seçiminde müzakereye açığız’

HDP Küme Başkanvekili Saruhan Oluç ve HDP milletvekilleri Gülistan Kılıç Koçyiğit, Şevin Çoşkun, Mahmut Celadet Gaydalı ve Erdal Aydemir’in oluşturduğu heyet Muş’ta esnaf ziyareti yaptı.

Gazete Duvar‘da yer alan habere nazaran, Oluç, “6’lı masa ile bir ittifakımız yok, yapmayı da düşünmüyoruz. Parlamento seçimlerinde bizim kendi ittifakımız var, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise müzakereye açığız. Müzakere ederlerse konuşuruz, etmezlerse başımızın devasına bakarız, kendi adayımızı çıkarırız” dedi

HDP Muş Vilayet Örgütü’nde de açıklamalarda bulunan Oluç, HDP olmadan hiçbir ittifakın yüzde 50+1’e ulaşmadığını söyleyerek, “Kimse bizi çantada keklik sanmasın. O denli bir şey yok. Kimse bizi yok saymaya kalkışmasın. Biz derken yalnızca HDP’yi kast etmiyoruz. HDP’nin seçmenlerini, Kürt halkını, Türkiye demokrasi güçlerini yok saymaya kalkarsanız bizde sizi görmezden geliriz diyoruz açıkça. Demokratik siyaset açısından sağlıklı olan şey diyalog ve müzakeredir, herkesin birbirine hürmet duymasıdır” dedi.

“BUNLARI CUMHUR İTTİFAKI YAPTI”

Oluç, şöyle devam etti:

“Bizim ehemmiyetimizin farkındalar. Her iki taraf da farkındadır lakin bunu bir tipi kabullenmek istemiyorlar. Cumhur İttifakı, AKP-MHP ittifakı bizi tasfiye etmek için, demokratik siyaseti tasfiye etmek için elinden geleni yapıyor. Kobanî Kumpas Davası’nı çıkardılar. Bu davada arkadaşlarımız için 38’er kere ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası istiyorlar. Hukuken hiçbir şey yok, büsbütün siyasi. Keder ne? Selahattin Demirtaş’ı, Figen Yüksekdağ’ı, Gültan Kışanak’ı, İdris Baluken’i ve öbür bütün arkadaşlarımızı demokratik siyasetten tasfiye etmek. Yetmedi, bir de kapatma davası açtılar. HDP’yi ve HDP’nin bütün takımlarını demokratik siyasetten tasfiye etmek istiyorlar. Bunları yapan kim? Cumhur İttifakı.”