Hak-İş Genel Lideri Arslan: “Asgari Fiyat Komitesi toplanmalı”

Hak-İş/Hizmet-İş Sendikası İstanbul 3 No’lu İETT Şubesinin 7. Genel Şurası, İstanbul Kartal’da gerçekleştirildi.

Programa Hak-İş Genel Lideri Mahmut Arslan ve sendika üyeleri katıldı. Açılış konuşmasını Hak-İş Genel Lideri Arslan’ın yaptığı genel heyette çalışma hayatı, gündeme ait değerlendirmeler ve meselelere yönelik tahlil teklifleri görüşüldü.

Arslan, artış gösteren enflasyona karşı temmuz ayında Taban Fiyat Tespit Kurulunun toplanması ve gerekli iyileştirmelerin yapılması gerektiğini vurguladı.

“İYİLEŞTİRME YAPILMASINI DİLEK EDİYORUZ”

Genel konsey sonrası konuşan Hak-İş Genel Lideri Arslan, şunları söyledi:

  • Aralık ayında minimum fiyata yapılan artırım sahiden enflasyon bedelinin üzerindeydi. Maalesef ocak ayından bu yana meydana gelen yüksek enflasyon, fiyat artışlarının denetim edilememesi, Ukrayna savaşı, pandemi sonrasında yaşananlar üzere problemler minimum fiyatı sembolik hale getirdi.
  • Bu sebeple bizler vakit kaybetmeden temmuz ayında Taban Fiyat Tespit Kurulunun toplanmasını ve ücretlilerin gerçekleşen kayıplarının da telafi edilerek yükseltilmesini talep ediyoruz. Doğal yalnızca minimum fiyatın değil, tüm ücretlilerin, emeklilerin de fiyatlarında bir artış yapılması gerektiğini düşünüyoruz.
  • Bu halde yüksek enflasyonun getirdiği hayat pahalılığını ortadan kaldırmamız gerekiyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın ücretlileri enflasyona karşı ezdirmeyeceği taahhüdünü biliyoruz. Bizler de Hak-İş olarak toplu mukavele yapılsın, yapılmasın bütün çalışanlar için bir uygunlaştırma yapılmasını istek ediyoruz.
  • Aksi halde toplumsal barışı sağlamamız sıkıntı olabilir. Yüksek bir enflasyon var. Fiyatlar sembolik hale geldi. Bunu ortadan kaldıracak esaslı değişikliklere muhtaçlık var.