Gaziosmanpaşa’da kentsel dönüşüm tartışması: Bizi konutumuzdan zorla çıkardılar

Sarıgöl Mahallesi’nde riskli olduğu belirlenen bölgedeki birtakım bina sakinlerine belediye grupları konutlarını boşaltmaları istikametinde ihtarlarda bulundu. Meskenlerini boşaltmayan bina sakinleri ile zabıtalar ortasında bugün öğle saatlerinde tartışma yaşandı. Bina sakinlerinin direnmesi üzerine olay yerine polis grupları sevk edildi. Polis, zabıta grupları ile bina sakinleri ortasında arbede yaşandı.

“BİZİ ZORLA ÇIKARDILAR”

Bir bina sakini  “Yeni konutumuzu zorla aldılar. Zorla çıktık. Artık bizi mağdur ettiler. Bizi zorla çıkardılar. Şikayetçiyiz. Biz konutumuzdan mutluyduk. Kendimiz çıkmak istemedik. Milleti korkuttular. Herkesi dışarı attılar” dedi.

“BOŞALTIN MESKENLERİ YIKACAĞIZ DİYORLAR FAKAT NEREYE GİDECEĞİMİZİ SÖYLEMİYORLAR”

Öbür bir bina sakini ise “Burada 3 aydır belediyenin yaptığı ilanen tebligatlarla boğuşmaktayız. Riskli alan dediler, riskli yapı dediler burada 4.8 hektarlık alanı moloz yığını haline getirdiler. Burada çok az sayıda kalan vatandaşlarız. Hepimiz konutlarımızda oturuyoruz. Yürütmeyi durdurma kararlarımız var fakat buna karşın hala yıkım diye kapımıza geliyorlar. Polis ve zabıtayı getiriyorlar, boşaltın konutları yıkacağız diyorlar ancak nereye gideceğimizi söylemiyorlar” dedi.

 Gaziosmanpaşa Belediyesi’nden yapılan açıklamada ise “Hak sahiplerine tekrar konutlarının bulunduğu bölgede üretilecek projeden kura yolu ile konutu teslim edilecek olup 6306 sayılı yasa kapsamında kira yardımları yapılacaktır. Kimi hak sahipleri ile kontrat imzalanmış ve hak sahiplerinin beyanı üzerine 15 gün mühlet içerisinde yapının tahliye edileceği tutanak ile imza altına alınmıştır” tabirlerine yer verildi.