DSÖ’den ikinci hatırlatma doz aşı için tavsiye kararı

Birleşmiş Milletler bünyesinde çalışmalarını sürdüren Dünya Sıhhat Örgütü, ikinci hatırlatma dozu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Dünya Sıhhat Örgütü, corona virüsü salgınının gidişatı ile ilgili dikkat cazip bir açıklama yaptı. Kurum, muhakkak bir yaş grubundakilere ve bağışıklığı kuvvetsiz olanlara ikinci doz hatırlatma aşısının yapılabileceğini duyurdu.

Dünya Sıhhat Örgütü, aşının hastalığın hafif geçmesini, hastaneye yatışı ve mevti azalttığını ve sıhhat sistemi üzerindeki baskıyı da hafiflettiğini duyurdu.

DSÖ, ikinci hatırlatma dozunun bağışıklığı güçsüz çocuklara ve risk kümesindeki yaşlılarla, gebelere ve sıhhat çalışanlarına yapılması gerektiğini duyurdu. Covid-19 aşısı ile mevsimsel grip ve influenza aşılarının da yapılabileceğini aktaran kurumun Avrupa Bölge Yöneticisi Dr. Hans Henri P. Kluge, “Avrupa bölgesinde hadise sayıları artarken aşı stratejisiyle ilgili tavsiyelerde bulunmak gerekliliğini hissettik. Birçok ülke toplumsal aralık, maske mecburiliği üzere tedbirleri rafa kaldırdı ve yaz mevsimi de devam ederken ülkelerin içinden ve ülkeler ortası toplumsallaşma artıyor. Hasebiyle Avrupa bölgesi genelinde önceliğimiz aşı olma hakkına sahip olanların ikinci hatırlatma dozunu olmalarıdır” dedi.