Doğu Perinçek: Rusya, Esad’la görüşmemi destekliyor

Türkiye’nin iç savaş nedeniyle Suriye’den gelen mültecilere yönelik geri dönüş siyasetleri sürüyor.

Bu kapsamda gündemde olan tahlil yollarından biri Beşar Esad ile masaya oturmak.

İlk olarak Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Suriye’de inançlı ortamın oluşturulmasının tahlilini siyasi uzlaşıdan geçtiğini belirterek, “Bu ülkenin tek çıkar yolu siyasi uzlaşı. Teröristlerin temizlenmesi lazım kim olursa olsun. Muhalif olan Suriyelilerle rejim ortasında bir barışın olması gerektiğini ve Türkiye olarak da buna takviye olabileceğimizi söyledik.” sözlerini kullandı.

Vatan Partisi Genel Sekreteri Bursalı duyurmuştu

Bu gelişmenin ardından Vatan Partisi Genel Sekreteri Özgür Bursalı, Ulusal TV’ye yaptığı açıklamada Vatan Partisi Önderi Doğu Perinçek ve yakın vakitte partiye katılan Ethem Sancak’ın Suriye’ye giderek gayri resmi olarak Beşar Esad ile görüşeceğini tabir etti.

“Heyetler ortası bir görüşme olacak”

Bursalı’nın açıklamasının akabinde Doğu Perinçek bahse ait Halk TV ekranlarında soruları yanıtladı.

Perinçek, Beşar Esad ile bir görüşme gerçekleştirip gerçekleştirmeyeceği tarafındaki soruya, “Birebir değil lakin heyetler ortası bir görüşme olacak” karşılığını verdi.

“Ethem Sancak ve ben kesin olacağız”

Perinçek, heyette yer alacak isimlerin şimdi aşikâr olmadığını yalnızca kendisinin ve Ethem Sancak’ın kesin olduğunu söz ederek, isimlerin de önümüzdeki günlerde mutlaklığa kavuşacağını belirtti.

“Rusya’nın bu gelişmelerden ve ziyaretten haberi var”

Perinçek ve Sancak’ın sözkonusu ziyaretinden Moskova’nın haberinin olup olmadığı sorusuna Vatan Partisi Genel Lideri şöyle yanıt verdi:

“Daha evvel sayın Ethem Sancak, sayın Şule Perinçek ve öteki arkadaşların da bulunduğu bir heyet Rusya’ya bir ziyaret gerçekleştirdi bundan 10-15 gün kadar evvel. Orada bu ziyaret görüşüldü. Türkiye, Suriye, Rusya ve İran işbirliği, bölge ülkelerinin güvenliği ve ekonomik gelişmeleriyle ilgili çok değerli bir anlayış birliği oluşturuldu. Soçi de bizim ziyaretimizden sonra gerçekleştirildi. Rusya’nın bu gelişmelerden ve ziyaretten haberi var. Onlar da destekliyor. Onlar da Suriye ile Türkiye’nin işbirliği yapmasını çok istiyor.”