Devlet dayanaklı indirimli internet sattığını tez ederek binlerce kişiyi dolandırdı!

ABD’nin eyaletler ortası ve milletlerarası radyo, televizyon, tel, uydu ve kablo iletişmini denetleyen bağımsız bir devlet dairesi olan Federal Bağlantı Komitesi (FFC), Kyle Traxler ismindeki bir adama yaklaşık 221 bin dolar para cezası kesilmesini önerdi. Münasebet ise kurduğu düzmece şirket ile binlerce şahsa internet paketi satması.

Traxler, İnternet hizmetlerinde ve aygıtlarında devlet dayanağı ile indirimler aldıklarını düşünen düşük gelirli tüketicileri dolandırmak için düzmece bir geniş bant sağlayıcısı kurdu. Dolandırıcı Cleo Communications isimli düzmece şirket ile 30 dolara yüksek süratli interneti binlerce bireye sattı.

FCC raporunda firma ile ilgili, “Cleo, görünüşe nazaran legal bir sağlayıcıymış üzere müşterilerin finansal dezavantajlarını kullanarak İSS ticari faaliyet müsaadesi olmamasına karşın var oldu” ifadelerine yer verildi.

FCC, en az sekiz eyaletteki tüketicilerden internet paketi yahut aygıt sipariş eden şikayetler aldıktan sonra şirketi soruşturmaya başladı. Birtakım tüketicilerin şikayetlerinde ise Cleo’dan almadıkları eser ve hizmetler için geri ödeme talep etti lakin firma müşterileri dava etmekle tehdit etti.

FCC, Aralık 2021’de Traxler ve Cleo’ya gönderdiği mahkeme celbine karşılık alamadığını söyledi.

TÜRKİYE’DE DEVLET TAKVİYELİ İNDİRİMLİ İNTERNET SATILDIĞINI SAV EDEN SPAM ARAMALAR ARTIYOR

Olay ABD’de yaşansa da ülkemizde de benzeri şikayetler artıyor. Telefon ile ulaşan dolandırıcılar, devlet takviyesi ile indirimli fiber internet sattıklarını söyleyerek vatandaşları dolandırmaya çalışıyor. Bu nedenle telefon üzerinden hiçbir sürece onay verilmemesi gerekiyor.

Ayrıca vatandaşlar, bir firmadan internet aboneliği satın almadan evvel Bilgi Teknolojileri Kurumu’nun (BTK) sitesinde yer alan Ticari Maksatlı Hizmet Verenler Yer Sağlayıcı Listesi’ni kesinlikle denetim etmelidir. Şayet firma ismi listede yer almıyorsa katiyetle internet aboneliği satın almamalıdır.

Son olarak internet aboneliğinin başlatılması için imzalanmasının gerekli olduğu söylenen evraklar kesinlikle okunmalıdır ve imza atılmadan evvel firmayla ilgili şikayetler internet üzerinde denetim edilmelidir.

KAYNAK: HABER7