Çin’den Rusya’ya teklif: Yeni nizamı birlikte kuralım

Orta Asya ülkesi Özbekistan’ın doğusunda yer alan tarihi Semerkant kentinde gerçekleştirilecek Şanghay İşbirliği Örgütü toplantısı arefesinde, Pekin’den kritik bir açıklama geldi. Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Siyasi Ofis Üyesi ve Dış İlgiler Merkez Komitesi Ofisi Yöneticisi Yang Jiechi, ülkesinin, “daha adil ve makul bir dünya tertibi için Rusya ile birlikte çalışmaya istekli olduğunu açıkladı. Ülke basınına demeç veren Yang’ın açıklamaları, Pekin’deki bir toplantıda Rusya Büyükelçisi Andrey Denisov ile görüşmesi sonrasında geldi. Birebir vakitte ülkenin eski Dışişleri Bakanı olan Yang, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ve Çin Devlet Lideri Şi Cinping ortasında hassas bir diyalog olduğunu vurguladı. Cinping ve Putin’in liderliğinde, “iki ülke ortasındaki bağların her vakit gerçek yolda olduğunu” söz eden Yang, her iki tarafın da temel çıkarlarıyla ilgili bahislerde birbirini sıkı bir halde desteklediğini vurguladı. Çin Devlet Lideri Cinping, koronavirüs salgının patlak verdiği 2019 yılından bu yana birinci defa bir yurt dışı gezisi gerçekleştirerek Semerkant’a gidecek.

Yang Jiechi

SAVAŞTA BAĞLAR GÜÇLENDİ

İki ülke önderinin toplantıda birebir görüşmesine kesin gözüyle bakılıyor. Putin ve Cinping, son olarak Pekin’deki Kış Olimpiyatları’nda bir ortaya gelmişti. Ukrayna savaşı sonrası Batı yaptırımlarına maruz kalan Rusya, Çin’den askeri takviye almadı. Lakin ABD ve müttefiklerinin bilakis Moskova idaresi ile bağlarını koparmayan Çin, fosil yakıt, araba ve elektronik eser üzere kalemlerde Rusya ile ticaret hacmini artırdı. Öte yandan İngiliz The Times gazetesi, ‘Putin ve Şi, yeni bir dünya tertibi çiziyor’ başlıklı haberinde, görüşmenin Rus ordusunun Ukrayna’da bataklığa saplandığı bir devirde gerçekleştiğini, iki başkanın ABD’nin gücüne meydan okumaya hazırlandığını kaydetti.

3 yıl sonra birinci yurt dışı ziyareti

Çin Devlet Lideri Şi Cinping, üç günlük ziyaret programının birinci ayağı Kazakistan gitti. Başşehir Nur-Sultan’da (Astana) Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev tarafından karşılanan Şi, buradan Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Devlet Liderleri Konseyi’nin 22. toplantısına katılacak ve Özbekistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Shavkat Mirziyoyev’in davetlisi olarak Özbekistan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirecek.