CHP’li Akın’dan Erdoğan’a ‘Atatürk Havalimanı’ reaksiyonu: ‘Nabza nazaran hal değiştirme siyasetinin son örneği’

CHP Genel Lider Yardımcısı Ahmet Akın, yaptığı yazılı açıklama ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Atatürk Havalimanı’yla ilgili “Bir ihtimal pistleri tahminen de kaldırmayacağız” açıklamasına reaksiyon gösterdi. Akın’ın açıklaması şöyle:

“NABZA NAZARAN TUTUM DEĞİŞTİRME SİYASETİ”

“İşler durumdaki Atatürk Havalimanı’nın yıkılmasının Türkiye’ye ihanet manasına geleceği ve bunun hesabının sorulacağı başta Sayın Genel Liderimiz Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere partimiz tarafından kamuoyuna duyurulmuş ve iktidarın bu yanlıştan dönmesi gerektiği vurgulanmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün yaptığı açıklamada Atatürk Havalimanı’yla ilgili ‘Bir ihtimal pistleri tahminen de kaldırmayacağız. Pistler tahminen de kalacak. Proje üzerindeki çalışmalarımızı sürdürüyoruz’ sözünü kullanmıştır. Bu durum, AK Parti’nin son periyotta sık sık uyguladığı nabza nazaran hal değiştirme siyasetinin son örneğidir.

“İYİ POLİS, MAKUS POLİS OYUNU”

Atatürk Havalimanı’yla ilgili yıkım süreci güya Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayı ve bilgisi olmadan alınan bir kararla hayata geçirilmiş ve yeniden Erdoğan’ın müdahale etmesiyle ‘pistlerin tahminen de yıkılmayacağı’ istikametinde bir algı oluşturulmak istenmektedir. AK Parti’nin bu şekil ‘iyi polis-kötü polis oyunu’ daha evvel elektrik faturalarına yapılan artırımlar, Suriyeli sığınmacılar üzere kamuoyunda tartışma yaratan pek çok mevzuda da hayata geçirilmiştir. Özetle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, iktidarın kamuoyunda reaksiyon çeken bir uygulamasına güya hiç haberi yokmuş üzere müdahale etme algısı yaratılmak istenmektedir.

“KALKMAYACAK DENİLEN PİSTLER GÖRÜNTÜDE KULLANILAMAZ DURUMDA”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise dün yaptığı açıklamada; yıkım ihalesi yaklaşık bir ay evvel 2,1 milyar liraya gizlice yapılan Atatürk Havalimanı’na yapılacak projenin şimdi tamamlanmadığına işaret etmiştir. Lakin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu açıklamayı yapmadan sırf bir gün evvel – 18 Mayıs 2022 tarihinde – toplumsal medya üzerinden paylaştığı Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi’nin tamamlandığında nasıl olacağına ait proje görüntüsünde kalkmayacağını tabir ettiği pistlerin yok edildiği ve kullanılamaz durumda olduğu gösterilmektedir. Bu durum, iktidarın çelişkili halini ortaya koymaktadır.

“İHALE İPTAL EDİLMELİ, İŞ MAKİNELERİ DERHAL GERİ ÇEKİLMELİ”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun 9 Nisan 2022 tarihinde, ‘Atatürk Havalimanı’nın öyküsü bitti, kapandı’ diye açıklama yapmasından akabinde 29 Nisan 2022 tarihinde kapalı kapılar gerisinde pazarlık yoluyla gerçekleştirilen ihaleyle havalimanının yıkımı için süreç başlatılmıştı. İktidar artık algı siyasetiyle süreci yürütmeye çalışmaktadır. Atatürk Havalimanı’ndaki pistler kalacaksa iktidar yıkım ihalesini iptal ederek alandaki iş makinelerini derhal Atatürk Havalimanı’ndan geri çekmelidir.”