Buzullar eridi, İsviçre ve İtalya’nın hududu değişti

Alpler’de eriyen Theodul Buzulu, İsviçre ve İtalya ortasındaki hududu kaydırdı.

Bu durum bir İtalyan dağ kulübesinin yerini de tartışmaya açtı.

100 METRELİK HUDUT YİNE ÇİZİLDİ

The Guardian’ın haberine nazaran, İtalya-İsviçre sınırı, Alp buzullarının üzerinden geçtikten sonra hudut havza çizgisini takip ediyor. Lakin Theodul Buzulu, 1973 ile 2010 yılları ortasında kütlesinin neredeyse dörtte birini kaybetti. Bu, altındaki kayayı buza maruz bırakarak drenaj ayrımını değiştirdi ve iki komşuyu sonlarının 100 metre uzunluğundaki kısmını tekrar çizmeye zorladı.

Bunun yanı sıra, Theodul Buzulu’nun geri çekilmesi, havzanın 3 bin 480 metrelik Testa Grigia tepesinin yakınındaki Rifugio Guide del Cervino’ya ilerlemesine de neden oldu.

TESİSİN ÜÇTE İKİSİ İSVİÇRE’DE

Rifugio Guide del Cervino 1984 yılında kayalık bir zirve üzerine inşa edildiğinde, 40 yatağı ve uzun ahşap masaları ile birlikte büsbütün İtalyan topraklarındaydı. Lakin artık, yatakların birçok ve restoran da dahil olmak üzere kulübenin üçte ikisi, teknik olarak güney İsviçre’de bulunuyor.

Konaklama tesisinin menüsü Almanca yerine İtalyanca olmasına ve İsviçre frangı yerine euro olarak ödenmesine karşın, bu durum ziyaretçiler ortasında baş karışıklığına neden oluyor.

“İSVİÇRE’DE MİYİZ, İTALYA’DA MIYIZ?”

Habere nazaran, işletmeyi ziyaret eden 59 yaşındaki turist Frederic, restoranda bir dilim turta ısmarlarken “Yani, İsviçre’de miyiz, İtalya’da mıyız?” diye sorarak, bölgedeki ziyaretçilerin şaşkınlığını vurguladı. Bununla birlikte bu; 2018’de başlayan ve geçen yıl uzlaşmayla sonuçlanan diplomatik müzakerelere bahis olduğu için sorulmaya paha bir soru lakin ayrıntıları kapalı kaldı.

ANLAŞMA SAKLI TUTULDU

İtalya ve İsviçre ortasındaki sonun değişmesi konusu, turizme dayalı bölgenin dünyanın en büyük kayak merkezlerinden birinin zirvesinde yer alması ve birkaç metre öteye teleferik istasyonunun inşa edilmesi üzere değerli bir yeni gelişme ile gündeme geldi.

Kasım 2021’de Floransa’da bir muahede imzalandı, fakat sonuç İsviçre hükümeti tarafından onaylandıktan sonra açıklananacak.

İsviçre’nin ulusal harita ajansı Swisstopo’nun baş hudut yetkilisi Alain Wicht AFP’ye verdiği demeçte, “Farkı bölmeye karar verdik.” dedi. Kararın 2023’ten evvel kamuoyuna açıklanması beklenmiyor.

“KAZANAN DA OLMADI KAYBEDEN DE”

Wich’in misyonu, karayla çevrili İsviçre’nin Avusturya, Fransa, Almanya, İtalya ve Lihtenştayn ile olan bin 935 kilometrelik hududundaki 7 bin hudut işaretçisine bakmayı içeriyor. Her iki tarafın da bir tahlil bulmak için taviz verdiği müzakerelere katıldığını söyleyen Witch, “İki tarafta da kazanan çıkmasa bile en azından kimse kaybetmedi.” diye konuştu.