Borsadan bir rekor daha: Bankacılık endeksinde yüzde 7,84 prim

BIST 100 endeksi, evvelki kapanışa nazaran 66,70 puan artarken, toplam süreç hacmi 69 milyar lira ile 17 Aralık 2021’den bu yana en yüksek düzeyde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 7,84, holding endeksi yüzde 2,01 bedel kazandı. En fazla kazandıran bölüm bankacılık olurken, en çok kaybettiren ise yüzde 0,68 ile taş toprak oldu.

Banka paylarında ağırlaşan alımlarla Borsa İstanbul dünya borsalarından olumlu ayrıştı.

Bu akşam açıklanacak ABD Merkez Bankası’nın (Fed) toplantı tutanakları ve yarınki Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Para Siyaseti Heyeti toplantısının yatırımcıların odağında bulunduğunu söz eden analistler, data gündeminde ise Euro Bölgesi’nde Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) öne çıktığını kaydetti.

Analistler, açıklanan şirket finansal sonuçları nedeniyle dal ve pay bazlı ayrışmaların sürdüğünü tabir ederek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 3.000 puanın direnç, 2.940 ve 2.900 düzeylerinin takviye pozisyonunda olduğunu bildirdi.

AA Finans anketine nazaran, yarınki PPK toplantısında bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının (politika faizi) yüzde 14’te sabit tutulması bekleniyor.