BM: Dünya, Ukrayna işgali nedeniyle en önemli besin krizinin eşiğinde

Birleşmiş Milletler (BM), Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı işgalin besin, güç ve finans sistemleri üzerindeki tesirine ait yeni bir rapor yayınladı.

Rapora nazaran, 94 ülkede 1,6 milyar kişi Ukrayna işgalinin tesirleri ile karşı kaşıya, artan besin ve petrol fiyatlarıyla başa çıkmakta zahmet çekiyor.

AA’nın aktardığına nazaran rapor, dünyanın şimdiye kadarki en önemli besin, güç ve ekonomik krizin eşiğinde olduğuna işaret ediyor.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, rapora ait BM Genel Merkezi’nde gazetecilere yaptığı açıklamada, “Savaşın besin güvenliği, güç ve finans üzerindeki tesiri sistematik, şiddetli ve hızlanıyor. Savaş, eşi gibisi görülmemiş bir açlık ve yoksulluk, toplumsal ve ekonomik kaos getiriyor” uyarısı yaptı.

‘HİÇBİR ÜLKE KAÇAMAYACAK’

Hiçbir ülkenin bu savaşın tesirlerinden kaçamayacağını belirten Guterres, savaş nedeniyle bu yıl 47 milyon kişinin daha besin güvensizliğiyle karşı karşıya kalabileceğini söyledi.

Artan besin ve petrol fiyatlarındaki kısır döngüyü kırmak, besin ve güç piyasalarına istikrar getirmek için Ukrayna tahılı ve Rusya gübresinin global piyasalara tekrar kazandırılması gerektiğini söyleyen Guterres, Ukrayna tahılının inançlı ve manisiz bir halde Karadeniz üzerinden ihracatının sağlanması daveti yaptı. (DIŞ HABERLER)