Astigmat nedir, belirtileri nelerdir, hangi tedavi prosedürleri uygulanır?

Gözün en ön kısmındaki saydam katman olan “kornea” göze gelen ışınları kırmakla misyonlu kısımdır. Net bir görüş için, bu kırılan ışınların gözün art tarafındaki retinada odaklanması gereklidir. Gözün kırma kusurlarından bir tanesi olan astigmat, miyopi ve hipermetropiye nazaran daha az  görülse de hem uzağı hem yakını önemli manada bulanıklaştırdığı için hastalarda ömür kalitesini değerli formda düşürür. Doğuştan gelen bir sorun olan astigmat, göz ışınlarının retinada odaklanabilmesi sağlanırsa yani gözün kırma işlevi olağan seyrinde gerçekleşirse tedavi edilmiş olur. Astigmat nedenleri nelerdir? Astigmat belirtileri nedir? Astigmat nasıl anlaşılır? Astigmat nasıl tedavi edilir?

ASTİGMATIN NEDENLERİ NELERDİR?

Şayet astigmat erken yaşta gözlükle tedavi edilirse çocukların yahut gençlerin gözlüğe adaptasyonu kolay ve rahat olur, lakin ilerleyen yaşlarda adaptasyonda zorlanma görülebilir.

ASTİGMAT NASIL TEŞHİS EDİLİR? 

Rutin göz muayenesinde, otorefraktör, retonoskopi üzere metotlarla teşhis edilen astigmat, ilerleyen devirlerinde kornea topografileri ile ölçülür. Erken devirde teşhis, tedavi için çok değerlidir. Gözlerin ışığa odaklanması muayenelerde ölçülüp görme sertliği testi de yapılır; bu testte kişinin belli uzaklıktan karşısındaki harfleri okunması beklenir. Sonrasında kornea eğriliği keratometri aygıtıyla incelenip bu ölçümle gözün kontakt lense uygun olup olmadığı da belirlenir. Bunun yanında foropter aygıtıyla gözün önüne bir dizi lens yerleştirilip gözün ışığa odaklanışı da ölçülür. 

ASTİGMAT DERECELERİ NELERDİR? 

Astigmat çoklukla vakit içerisinde tıpkı kalıp besbelli bir artma ya da azalma göstermez. Ayrıyeten astigmat, zayıf ışıkta okumak, televizyona çok yakından bakmak yahut gözleri kısmakla da derecesi artan bir rahatsızlık değildir.

ASTİGMAT BELİRTİLERİ

Astigmatın belirtileri:

* Yakın ve uzak uzaklıklarda bulanık ya da bozuk görme,  

* Önemli hadiselerde çift görme,

* Gözlerde kayma,

* Gölgeli görme,  

* Baş ve göz ağrısı,

* Uzun müddetli okuma ya da bir şeye odaklanma sonrası göz yorgunluğu ve baş ağrısı,

* Net görmek için gözleri kısma,

* Gece araç kullanırken görmede zorlanma.

ASTİGMAT TEDAVİSİ

Astigmatın bu semptomları günlük hayat kalitesinin düşmesine sebep olabilir. Üstteki gibisi belirtileri olanlar bir göz hekimine başvurmayı ihmal etmemeli. Astigmat, gözlük, kontakt lens ve lazer tedavisiyle düzeltilebilen bir sıkıntıdır. Astigmat tedavisi için en yaygın ve kolay tedavi formülü gözlük yahut lens kullanımıdır; gözlük camları, bulanık görüşe neden olan kornea yahut lensin astigmatik biçimini düzeltmek için kavisli olur. Sanılanın tersine gözlük takmak, astigmat derecesini etkilemez. Gözlük kullanımı bir tedavi yolu değildir, hastanın kendi görüşü yeniden net görüş olmaz ancak gözlük kullanımı astigmat derecesinde ilerleme ya da düşmeye yol açmaz.