Apple, çift Type-C girişli şarj adaptörünü satışa sundu: Fiyatı dudak uçuklatıyor!

Apple, geçtiğimiz yıllarda aldığı bir kararla yeni alınan iPhone aygıtlarda adaptör, kablo ve kulaklık verilmeyeceğini açıklamıştı. Karar birçok müşteri tarafından reaksiyonla karşılansa da Apple bu kararından geri adım atmış değil.

Apple’nin bu kararı müşterilere değerliye patlıyor. Bir müşteri en az 10 bin Türk lirası karşılığında iPhone satın aldıktan sonra, Apple markalı aksesuar kullanmak isterse USB-C – Lightning Kablosu (1 m), Apple 5 W USB Güç Adaptörü ve Lightning Konnektörlü EarPods için toplamda bin 67 lira ödemek zorunda kalıyor. Bu fiyat tercih edilen eserin daha üst düzey olması durumunda giriş düzeyi sıfır bir Android telefona muadil oluyor.

APPLE’NİN YENİ ÇİFT TYPE-C GİRİŞLİ ŞARJ ADAPTÖRÜNÜN FİYATI DUDAK UÇUKLATTI

Apple tarafından daha evvel piyasaya sürülmesi beklenen çift Type-C girişli şarj adaptörü Türkiye dahil olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde satışa sunuldu. Apple Store Türkiye üzerinde ‘Çok Yakında’ etiketiyle listelenen eserin fiyatı ise bin 189 Türk lirası olarak açıklandı. 

35W gücündeki adaptör Macbook, iPhone ve iPad dahil birçok aygıtı süratli şarj edebiliyor. Adaptöre iki aygıtın tıpkı anda takılması durumunda aygıt gücü iki eşit modüle bölerek her bir cihazı 17,5W ile şarj ediyor.

Tek dizüstü bilgisayar, iPhone, Apple Watch veya AirPods bağlanırsa, Mac dizüstü bilgisayar yahut iPhone 27,5W’a kadar, Apple Watch yahut AirPod’lar ise 7,5W’a kadar güç alabiliyor.

Muadili Samsung TA220 ise sadece 400 liraya fiyat etiketiyle satılıyor. Apple’nin bu fiyat siyasetine karşın müşteri kitlesi hayli geniş. Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Kurumu (BTK) tarafından geçen yıl yayınlanan Türkiye Elektronik Haberleşme Kesimi Üç Aylık Pazar Bilgileri Raporu’na nazaran Türkiye’de en çok tercih edilen telefon markası sıralamasında Samsung’un akabinde ikinci sırada Apple yer alıyor.