Anne acısıyla yanan Kibariye’den dinleyicilerinden isteği yürekleri sızlattı! Bu kelamlara kalp dayanmaz… Bakın ne istemiş?

Annesi Makbule Tokmak’ı geçtiğimiz hafta toprağa veren müzikçi Kibariye, anne acısıyla paramparça olmuştu. Acısını bir kenara koyan Kibariye, Alaşehir 4. Milletlerarası Kültür, Sanat ve Üzüm Şenliği etkinliklerinde sahne aldı. Tıklım tıklım dolu alan konser alanında duygusal anlar yaşandı. İzleyiciler Kibariye’den o denli bir şey istedi ki göz yaşları sel oldu! Bakın Kibariye’den ne istemişler…

“BEN BURALARA NAMUSUMLA GURURUMLA GELDİM”

Sahnede annesinin vefatından ötürü çok üzgün olduğunu belirten Kibariye, “Biliyorsunuz annemi kaybettim. Allah rahmet eylesin. Işık içinde yatsın bütün ölmüşlerimiz. Acı çekmeden gitti. His sömürüsü değil bu bir gerçek. Hayat devam ediyor. Çocuklarımız var, ekmeğimiz için, sizler için, sizlerin sevgisi için, kendim için inanılmaz bir şevkle buraya geldim. Benim ağzımdan duymadığınız hiçbir kelama inanmayın. Ben bir yerlere güzelliğimle gelmedim, dolandırıcılıkla gelmedim. Ben buraları sesimle, emeğimle, namusumla, sizlerin sayesinde geldim” açıklamasında bulundu.

İSTEKLERİNİ GERİ ÇEVİRDİ

Sahnede fırtınalar estiren Kibariye, seyircilerinin ‘Annem müziğini okur musun?’ isteğiyle duygusal anlar yaşadı. Kibariye seyircilerden özür dileyerek okuyamayacağını söyledi.

“ŞÖHRET ONU HİÇ DEĞİŞTİRMEDİ”

Duygusal anların akabinde sahneye çıkan Alaşehir Belediye Lideri Ahmet Öküzcüoğlu, ünlü müzikçi hakkında şunları söyledi:

“İzmir Atatürk Lisesi’nde okurken, harçlıklarımızı biriktirir, Kibariye’yi izlemeye giderdik. Kibariye profesyoneldir, seyircisine bedel verir. Yıllarca şöhreti parayı kimse kaldıramaz, hiç değişmedi. Şöhretinden, kibarlığından mütevazılığından hiç ödün vermedi, hiç değişmedi. Alaşehir’de erdem verdiniz, teşekkür ediyoruz”

KİBARİYE KİMDİR?

Bahriye Tokmak ya da bilinen ismiyle Kibariye (d. 10 Ağustos 1960, Manisa), Türk Arabesk-pop müzik müzikçisi.

Asıl ismi Bahriye Tokmak olan Kibariye, 10 Ağustos 1960 yılında Çingene kökenli Doğan ve Makbule Tokmak çiftinin birinci çocuğu olarak Manisa’nın Akhisar ilçesi Kapaklı köyünde doğdu. Kibariye doğduğunda annesi ile babası şimdi evlenmemiş ve bu nedenle nüfus kayıtlarına doğum tarihi daha sonra 1959 olarak geçti. 1981’de kayıtlardaki doğum tarihinin düzeltilmesi için mahkemeye başvurdu ve 1960 olarak değiştirildi. Ailede daha sonra 8 kardeşi oldu.

Ailesi pamuk ve tütün toplayıcılığı ile geçinmekteydi. Ailesinin geçim derdi nedeniyle hiç okula gitmedi. Birinci olarak Akhisar’da bir gazinoda sahne aldı. Kısa mühlet sonra tıpkı gazinoda çalışan bir arkadaşının aracı olmasıyla 1974’te İzmir’deki bir pavyona sahne almak için gitti. Lakin pavyon sahipleri Kibariye’nin sesini dinlemeden, fiziğine bakarak Kibariye’yi işe almadı. İki yıl sonra 1974’te tekrar tıpkı “Çağlayan Saz”a gitti ve bu defa pavyon sahibiyle anlaşarak sahne aldı ve 150 lira aldı.

Müzik kariyeri

1980’lerde İzmir sahnelerinde çalışan Kibariye, o yıllarda İzmir Fuarı’na gelen tüm sanatkarların dikkatini çekti. Bunlar ortasında Muzaffer Özpınar da vardı. Ünlü bestekar, sanatçıyı o vakitler İstanbul’da Stardust gazinosunu çalıştıran Turgut Akyüz’e anlatır ve merhum Turgut Akyüz Kibariye’yi dinlemek ister. İzmir’den İstanbul’a gelen Kibariye’nin mukadderatı de böylelikle değişmeye başlamış olur. Gazinocu Turgut Akyüz tarafından çok beğenilen Kibariye Stardust gazinosunda sahne almaya başladı.

Kibariye çok kısa müddette gerek sesi, gerekse yorum her şeyden değerlisi de doğallığıyla tüm medyanın dikkatini çekti. Böylelikle bir teklif yılbaşı gecesi (1981) TRT Televizyonundan gelir. Kibariye’nin ömrünü apansızın değiştiren yeni hayat başlamış oldu. 1982’de birinci defa bir sinema sinemasında rol aldı. Kibariye Kim Bilir isimli modül ile çıkış yakalar ve 1981’den 1990’lara 21 albüm yaptı. Halkın Kibariye’ye gösterdiği ağır ilgi çeşitli gazinolarda gece kulüplerinde Anadolu ve Avrupa turnelerinde çalışması sağlamış oldu. Bu çıkış Özel TV kanallarının da ilgisini çekti.

İlk show programı “Darısı Başınıza” isimli evlendirmeyi mevzu alan cümbüş programı ile Kanal 6 ile başladı daha sonra “Eğlen Coş İşte Kiboş” ismi ile atv’de devam etti. Star TV’de “Kibariye Show” ile ve son olarak TGRT’de yapılan program ile sona ererdi. Akabinde 2011 yılı Ekim ayında Kanaltürk’te Kibariye isimli programa başladı. Kibariye’nin bugüne kadar çalışmış olduğu şirketler Muhteşem Atlas Plak-SembolPlak, Bayşu Müzik, Makro Müzik-Banko ve İtibar Müzik’tir. 3 ocak 2017 prestiji ile Fox tv’de “Ben Söylerim” isimli ses müsabakasında Serdar Ortaç ile birlikte heyet üyeliği yapmıştır.

Son olarak da atv’de yayınlanan Oryantal Star yarışında jürilik yapmıştır. 2016 yılında 85. İzmir Enternasyonal Fuarı’nda Tepecik Filarmoni Orkestrası ile birlikte konser veren Kibariye, İstanbul Maçka’da gazino günlerini yaşatmak için düzenlenen Küçükçiftlik Park’ta ki Yeni Bi’ Fest’te Kenan Doğulu ile birlikte sahne almıştır.